No:345/24, Azərbaycan ilə Litva arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclasına dair mətbuat məlumatı
20 sentyabr 2024 19:04
20 sentyabr 2024-cü il tarixində Vilnüs şəhərində Azərbaycan və Litva Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Litva  nümayəndə heyətinə isə xarici işlər nazirinin müavini Yonas Survila rəhbərlik ediblər.
İclas zamanı iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, humanitar sahələrdə münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Bu xüsusda, yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Eləcə də, müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi, habelə parlamentlərarası əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Qarşılıqlı ticarət və sərmayələrin təşviqi, nəqliyyat, alternativ enerji, yüksək texnologiyalar, kənd təsərrüfatı, aqro-sənaye sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanların mövcudluğu vurğulanıb, iqtisadi əlaqələrin inkişafı üçün Azərbaycan-Litva hökumətlərarasıkomissiyanın fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Münasibətlərin genişləndirilməsində humanitar sektorda, təhsil, mədəniyyət və turizm sahələrində mübadilələrin, xalqlararası təmasların gücləndirilməsinin də faydalı olduğu qeyd olunub.
Beynəlxalq gündəlikdə dayanan qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlər, o cümlədən çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlığın davam etdirilməsi də müzakirələrin diqqət mərkəzində olub. 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyasına (COP29) hazırlıq və görülən işlərlə bağlı qarşı tərəf məlumatlandırılıb.
Qarşı tərəfə post-münaqişə dövründə bölgədəki vəziyyət və Azərbaycanın davamlı sülhün bərqərar olunması istiqamətində atdığı konstruktiv addımlar, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina problemi və orada həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə məlumat verilib.
Səfər zamanı F.Rzayev, həmçinin Litvanın digər rəsmi şəxsləri ilə görüşüb, eləcə də beyin və araşdırma mərkəzlərinin nümayəndələri ilə dəyirmi masa formatında keçirilən müzakirələrdə iştirak edib.

No:345/24, Press release on the next round of political consultations between Azerbaijan and Lithuania
20 September 2024 19:04
On 20 September 2024, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Lithuania was held in the city of Vilnius.
The Azerbaijani delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, while the Lithuanian delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Jonas Survila.
During the meeting, the current state and prospects for the development of relations between the two countries in political, economic, and humanitarian fields were discussed.
In this regard, the importance of continuing high-level reciprocal visits was emphasized.
The expansion of the legal and contractual framework, as well as the intensification of inter-parliamentary cooperation, was also highlighted.
The existence of broad opportunities for cooperation in mutual trade and investment, transport, alternative energy, high technologies, agriculture, and agro-industry was underlined, and the importance of the Azerbaijan–Lithuania intergovernmental commission in developing economic relations was noted.
It was also emphasized that strengthening exchanges in the humanitarian sector, including education, culture, and tourism, as well as people-to-people contacts, is beneficial for expanding relations.
Issues of mutual interest on the international agenda, including the continuation of cooperation within multilateral formats, were also at the center of discussions. The other side was informed about the preparations and work carried out for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), which will be held in Azerbaijan in November 2024.
The other side was also informed about the situation in the region in the post-conflict period, the constructive steps taken by Azerbaijan towards establishing lasting peace, as well as the mine problem in the liberated territories and the large-scale reconstruction and restoration works carried out there.
During the visit, Fariz Rzayev also met with other Lithuanian officials and participated in roundtable discussions with representatives of think tanks and research centers.