No:344/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Slovakiya Respublikasının Xarici və Avropa İşləri naziri İvan Korçok ilə görüşünə dair məlumatı
23 sentyabr 2021 22:52
23 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində Slovakiya Respublikasının Xarici və Avropa İşləri naziri İvan Korçok ilə görüşüb.
Görüş zamanı nazirlər əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Siyasi və parlamentlərarası əlaqələr, iqtisadi əməkdaşlıq, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, humanitar, minalardan təmizləmə sahəsində əməkdaşlıqla bağlı məsələlər müzakirə edilib.
Tərəflər, iki ölkə arasında münasibətlərin bir sıra istiqamətlər üzrə inkişaf etdiyini və bu əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanların mövcud olduğunu qeyd edib.
Nazir İvan Korçok münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsi baxımından yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfər mübadiləsinin intensivləşdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb. Bu xüsusda o, nazir Ceyhun Bayramovu Slovakiyaya dəvət edib.
O, həmçinin regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyi təmin etmək üçün münaqişənin nəticələrinin aradan qaldırılması və siyasi dialoqun bərpa edilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına Ermənistanın 30 ilə yaxın həyata keçirdiyi işğalçı siyasətin ağır nəticələri, 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra bölgədə yaranmış yeni vəziyyət, azad olunmuş ərazilərdə insanların həyatına birbaşa təhdid olan mina təhdidi, habelə azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri ilə bağlı ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında qonşu dövlətlə münasibətləri normallaşdırmağa hazır olduğu qeyd edilib.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.

No:344/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Ivan Korčok
23 September 2021 22:52
On September 23, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Ivan Korčok in the margins of the 76th session of the UN General Assembly
During the meeting, the Ministers exchanged views on various aspects of the bilateral cooperation agenda. Issues related to political and inter-parliamentary relations, economic cooperation, expansion of trade relations, humanitarian and demining cooperation were discussed.
The sides noted that relations between the two countries are developing in a number of areas and there are great opportunities for expanding this cooperation.
Minister Ivan Korčok stressed the need to intensify high-level reciprocal visit exchanges in order to further deepen the relations. In this regard, he invited Minister Jeyhun Bayramov to Slovakia.
He also stressed the importance of elimination of the consequences of the conflict and resuming political dialogue to ensure lasting peace and security in the region.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart on the grave consequences of Armenia’s 30-year long policy of occupation, the new situation in the region after the 44-day Patriotic War, threat of the landmines in the liberated areas, as well as restoration and reconstruction works carried out in the liberated areas. It was noted that Azerbaijan is ready to normalize relations with the neighboring country on the basis of the principles of international law.