No:343/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Koreya Respublikası XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair məlumatı
20-23 iyul 2022-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Koreya Respublikasına səfər edib.
Səfər çərçivəsində 21 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun, Koreya tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini Yo Sınq-benin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə iki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında növbəti siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illik yubileyinin qeyd olunduğu cari ildə Azərbaycan və Koreya arasında ikitərəfli əlaqələrin hazırkı durumundan məmnunluq ifadə olunub. Azərbaycan-Koreya münasibətlərinin gələcək inkişaf imkanları, iqtisadi sahədə əməkdaşlıq, o cümlədən qarşılıqlı ticarət və investisiyaların artırılması, xüsusilə də Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərinin minalardan təmizlənməsi və həmin ərazilərdə aparılan geniş bərpa-quruculuq işlərində Koreya şirkətlərinin mümkün iştirakına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Bundan əlavə, turizm, mədəniyyət, səhiyyə və təhsil sahələri üzrə Azərbaycan-Koreya əməkdaşlığının gələcək inkişaf imkanları müzakirə edilib. Həmçinin, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlərə dair məlumat mübadiləsi həyata keçirilib.
21 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər nazirinin müavini E.Məmmədov Koreyanın yerli media qurumlarından “Korea Times”, “Korea Joongang Daily” və “Aju Ilbo” qəzetlərinin rəhbər şəxsləri və müxbirləri ilə görüşüb və qarşı tərəfin suallarını cavablandırıb.
22 iyul 2022-ci il tarixində nazir müavini E.Məmmədov ilə Koreya Respublikası Parlamentinin vitse-spikeri Kim Yonq-cu arasında nəzakət görüşü keçirilib. Görüş zamanı keçən 30 il ərzində Azərbaycan-Koreya əlaqələrinin inkişafında iki ölkə parlamentlərinin oynadığı rol yüksək qiymətləndirilib və bu xüsusda, Koreya Parlamentinin hər zaman nümayiş etdirdiyi açıq və əhatəli əməkdaşlığa görə qarşı tərəfə minnətdarlıq ifadə edilib. Parlamentlərarası əməkdaşlığın təkcə ikitərəfli formatda deyil, Asiya Siyasi Partiyalarının Beynəlxalq Konfransı (ICAPP) kimi çoxtərəfli arenada da uğurla davam etdirildiyi bildirilib.
22 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər nazirinin müavini E.Məmmədov Koreya Respublikası Parlamentində parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri So Byonq-su ilə görüşüb.
22 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər nazirinin müavini E.Məmmədov, həmçinin Koreya İdxalatçılar Assosiasiyasının (KOIMA) sədri Kim Byonq-kvan ilə görüşüb və Azərbaycan mallarının Koreya bazarına idxalı imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparıb.
Eyni tarixdə nazir müavini E.Məmmədov Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) prezidenti Son Hyok-sanq ilə görüş keçirib. Görüş zamanı 1994-cü ildən etibarən KOICA tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi nəticəsində yurdundan didərgin düşmüş insanlara göstərilmiş yardımlar və sonrakı dövrlərdə Azərbaycanda həyata keçirilmiş layihələr yüksək qiymətləndirilib və KOICA ilə əməkdaşlığın gələcəkdə də yüksək templə davam etdiriləcəyinə inam ifadə olunub.

No:343/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on political consultations between the MFAs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Korea
On July 20-23, 2022, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov visited the Republic of Korea.
Within the framework of the visit, on July 21, 2022, further political consultations were held between the Ministries of Foreign Affairs of the two countries with the participation of delegations led from the Azerbaijani side by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov and from the Korean side - by Deputy Foreign Minister Yoh Sing-ben. During the consultations, satisfaction was expressed with the current state of bilateral relations between Azerbaijan and Korea in the current year, when the 30th anniversary of the establishment of bilateral diplomatic relations is celebrated. An exchange of views took place on opportunities for further development of Azerbaijan-Korea relations, cooperation in the economic field, including increasing mutual trade and investments, especially the possible participation of Korean companies in the demining of the liberated territories of Azerbaijan and the extensive reconstruction and restoration works carried out in those territories. In addition, the possibilities of future development of Azerbaijan-Korea cooperation in the fields of tourism, culture, health and education were discussed. An exchange of information on cooperation within the framework of international organizations and regional issues of mutual interest also took place.
On July 21, 2022, Deputy Minister of Foreign Affairs E. Mammadov met with leaders and correspondents of local media organizations of Korea, "The Korea Times", "Korea JoongAng Daily" and "Aju Ilbo" newspapers, and answered the questions of the opposite side.
On July 22, 2022, a courtesy meeting was held between Deputy Minister E. Mammadov and Deputy Speaker of the National Assembly of the Republic of Korea Kim Young-joo. During the meeting, the role played by the parliaments of the two countries in the development of Azerbaijan-Korea relations over the past 30 years was highly appreciated, and in this regard, gratitude was expressed to the opposite side for the open and comprehensive cooperation always demonstrated by the Korean Parliament. It was stated that inter-parliamentary cooperation is successfully continued not only in bilateral format, but also in multilateral arena such as the International Conference of Asian Political Parties (ICAPP).
On July 22, 2022, Deputy Foreign Minister E. Mammadov met with the head of the working group on inter-parliamentary relations Suh Byeong-su in the Parliament of the Republic of Korea.
On July 22, 2022, Deputy Minister of Foreign Affairs E. Mammadov also met with the Chairman of Korea Importers Association (KOIMA) Kim Byung-kwan and exchanged views on the possibilities of importing Azerbaijani goods to the Korean market.
On the same date, Deputy Minister E. Mammadov met with Son Hyuk-sang, president of Korea International Cooperation Agency (KOICA). During the meeting, the assistance provided by KOICA since 1994 to people displaced from their homes as a result of the Armenia-Azerbaijan conflict, and the projects implemented in Azerbaijan in the following periods were highly appreciated, and confidence was expressed that cooperation with KOICA will continue at a high pace in the future.