No:341/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov və Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı ilə bağlı məlumatı
20 iyul 2022 20:00
20 iyul 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər, ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələlərini və cari regional vəziyyəti müzakirə ediblər. Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderlərinin imzaladığı üçtərəfli bəyanatların müddəalarının tam icrasının vacibliyi vurğulanıb.
Eyni zamanda, tərəflər bölgədə nəqliyyat və tranzit məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıb, xüsusilə də Rusiya, Azərbaycan və İran ərazisindən keçən Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizinin potensialının genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.

No:341/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov
On July 20, 2022, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
The ministers discussed the current issues of the bilateral cooperation agenda and the current regional situation.  The importance of full implementation of the provisions of the trilateral statements signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia was emphasized.
At the same time, the sides exchanged views on transport and transit issues in the region, and especially noted the importance of expanding the potential of the North-South transport corridor passing through the territory of Russia, Azerbaijan and Iran.