No:340/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Murat Nurtleu ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
17 sentyabr 2024 19:27
17 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Qazaxıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Murat Nurtleu arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli strateji əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional əlaqələr müzakirə olunub.
Tərəflər həmçinin beynəlxalq təşkilatlar və çoxtərəfli platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivlərinə dair müzakirə aparıblar.
Müzakirə çərçivəsində Azərbaycanın Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirədə (AQEM) 2024-2026-cı illər üzrə sədrliyinə dair prioritet istiqamətlərə toxunulub.
Hər iki tərəf Azərbaycan və Qazaxıstan arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq, dostluq və çoxşaxəli əməkdaşlığa əsaslanmasından məmnunluqlarını ifadə ediblər.

No:340/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan Murat Nurtleu
17 September 2024 19:27
On 17 September 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan, Murat Nurtleu.
During the phone call, issues of bilateral and multilateral strategic cooperation between the two countries, as well as regional connectivity, were discussed.
The sides also exchanged views on prospects for cooperation within international organizations and multilateral platforms.
Within the discussions, the priority directions of Azerbaijan’s chairmanship of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA) for 2024–2026 were addressed.
Both sides expressed their satisfaction with the relations between Azerbaijan and Kazakhstan being based on strategic partnership, friendship, and multifaceted cooperation.