No:338/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Niderland Krallığı tərəfindən 13 sentyabr 2024-cü il tarixində dərc olunmuş hökumət proqramının “Beynəlxalq təhlükəsizlik” bölməsində yer alan iddialarla bağlı yerli medianın sualına cavabı
17 sentyabr 2024 13:09
Sual: 13 sentyabr 2024-cü ildə Niderland Krallığının hökuməti hazırkı səlahiyyət müddəti üçün planlarını əks etdirən proqramı ictimaiyyətə təqdim edib. Bu proqramın artmaqda olan münaqişələri əhatə edən “Beynəlxalq təhlükəsizlik” bölməsində Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi “Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi” kimi qələmə verilir. Bu məsələ ilə bağlı mövqeyiniz nədən ibarətdir?
Cavab: Təəssüf ki, Niderland tərəfi növbəti dəfə Azərbaycana və postmünaqişə dövründə regiondakı mövcud vəziyyətə münasibətdə qərəzli yanaşma nümayiş etdirir.
Əvvəla, bu ölkənin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsini “Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi” kimi qeyd etməsi qəbuledilməzdir. Qarabağ bölgəsi hər zaman ölkəmizin ayrılmaz hissəsi olub və 30 ilə yaxın Ermənistanın qanunsuz işğalı altında idi. Niderlandın Ermənistanın bu qanunsuz hərəkətlərinə göz yumması təəssüf doğurur. Azərbaycanın bu ərazilərin azad edilməsi ilə bağlı tədbirləri beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan, habelə bu və ya digər şəkildə yanlış dəyərləndirilə bilinməyəcək qədər ölkəmizin suveren hüququ olub.
Bununla yanaşı, biz Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin qondarma “Dağlıq Qarabağ” şəklində yanlış adlandırılmasını qətiyyətlə rədd edirik. Bu, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının daha bir bariz təzahürüdür. Azərbaycanda “Dağlıq Qarabağ” adlı inzibati və ya coğrafi vahid olmadığını, habelə hər bir dövlət və təşkilatın Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazilərində Azərbaycan Respublikasının müvafiq orqanları tərəfindən standartlaşdırılmış və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Coğrafi Adlar üzrə Ekspertlər Qrupu çərçivəsində qəbul edilmiş coğrafi adlara istinad etməli olduğunu bir daha təkrar edirik.
Biz Niderland tərəfini Azərbaycan və Niderland arasında ikitərəfli münasibətləri daha da sarsıdan və regionun beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmət əsasında gələcək inkişafına mane olan bu cür bəyanatlara son qoymağa çağırırıq.

No:338/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the local media inquiry regarding the claims in the International Security Chapter of the Government Program of the Kingdom of the Netherlands published on 13 September 2024
17 September 2024 13:09
Question: On 13 September 2024 the Government of the Kingdom of the Netherlands presented a program setting out its plans for its current term of office. The International Security Chapter of this Program noting the flared-up conflicts, labels the liberation of Azerbaijani territories as the “takeover of the Nagorno-Karabakh.” What is your opinion about this position?
Answer: Unfortunately, the Dutch side on another occasion has been demonstrating a biased approach vis-à-vis Azerbaijan and the post-conflict situation in the region.
First and foremost, it is unacceptable that this country has identified the liberation of the occupied territories of Azerbaijan as a “takeover of Nagorno-Karabakh.” Karabakh region has always been an integral part of our country and was under the illegal occupation of Armenia for nearly 30 years. Turning a blind eye by the Netherlands to this illegal act of Armenia is regretful. Azerbaijan’s measures to liberate these territories were a solemn right of our country based on the norms and principles of international law that could not be misjudged this or another way.
Moreover, we resolutely reject the misnaming of the Karabakh region of Azerbaijan with fake names as “Nagorno-Karabakh.” This is just another blatant manifestation of the territorial claims of Armenia against Azerbaijan. We once again reiterate that there is no administrative or geographic unit in Azerbaijan called as “Nagorno Karabakh”, and every state and organization has to refer to the geographic names in the internationally recognized territories of Azerbaijan standardized by the relevant authorities of the Republic of Azerbaijan that is also accepted within the United Nations Group of Experts on Geographical Names.
We call on the Dutch side to put an end to such statements that further undermine the bilateral relations between Azerbaijan and the Netherlands and hinder the future development of the region based on respect for the norms and principles of international law.