No:337/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Avropa Siyasət Mərkəzində (EPC) tədbirdə iştirakına dair məlumatı
19 iyul 2022-ci il tarixində Brüssel şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa Siyasət Mərkəzində (EPC) keçirilən tədbirdə iştirak edib.
Azərbaycanın Belçikadakı Səfirliyinin dəstəyi ilə Avropa Siyasət Mərkəzində təşkil edilən “EPC Ceyhun Bayramovla geosiyasətdən danışır” başlıqlı tədbirdə Avropa İttifaqının müxtəlif siyasi institutlarının rəsmiləri, Avropa Parlamentindən nümayəndələr, Belçika Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşları, müxtəlif beyin mərkəzlərinin əməkdaşları, media nümayəndələri, Belçikada fəaliyyət göstərən diplomatik korpusun əməkdaşları və digərləri iştirak ediblər.
EPC-nin baş siyasi təhlilçisi Amanda Polun moderatorluğu ilə baş tutan tədbirdə çıxış edən xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Avropa İttifaqı tərəfdaşlığının mühüm məsələlərindən bəhs edib, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Avropa Komissiyasının Prezidenti Ursula Fon der Lyayenin Bakıda baş tutmuş son görüşü, enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair imzalanmış Anlaşma Memorandumu barədə məlumat verib, Azərbaycanın Avropa üçün etibarlı tərəfdaş olduğunu qeyd edərək, ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynadığını bildirib.
Azərbaycanın bu gün elektrik enerjisi ixracatçısı olduğunu qeyd edən nazir, gələcək illərdə Avropaya yaşıl mənbələrdən əldə edilən elektrik enerjisi ixrac ediləcəyinə inamını ifadə edib.
Bundan əlavə, nazir Ceyhun Bayramov işğaldan azad olmuş ərazilərdə həyata keçirilən geniş miqyaslı işlər barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb, bu gün məcburi köçkün ailələrinin bir qrupunun azad edilmiş Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə geri döndüyü məmnunluqla vurğulayıb.
Ardınca xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov iştirakçılar tərəfindən ünvanlanan çoxsaylı sualları cavablandırıb, o cümlədən Cənubi Qafqazda İkinci Qarabağ müharibəsi sonrası yaranan yeni vəziyyət, nəqliyyat bağlantıları, sülhün əldə olunması səyləri, habelə Ukraynadakı vəziyyət, Aİ-Azərbaycan arasında enerji sahəsində imzalanan Anlaşma Memorandumunun nəticələri və digər mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:337/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding Minister Jeyhun Bayramov's participation in the event at the European Policy Center (EPC)
On July 19, 2022, within the framework of his working visit to Brussels, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated in an event held at the European Policy Center (EPC).
Officials of various political institutions of the European Union, representatives of the European Parliament, employees of the Belgian Ministry of Foreign Affairs, employees of various think tanks, media representatives, and employees of the diplomatic corps operating in Belgium and others participated in the event entitled "EPC talks geopolitics with Jeyhun Bayramov" organized at the European Policy Center with the support of the Embassy of Azerbaijan in Belgium.
Speaking at the event moderated by EPC's Senior Policy Analyst Amanda Paul, Foreign Minister Jeyhun Bayramov, talked about important issues of the partnership between Azerbaijan and the European Union, including the recent meeting of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the European Commission Ursula von der Leyen in Baku, informed about the signed Memorandum of Understanding on Strategic Partnership in the field of energy, and noting that Azerbaijan is a reliable partner for Europe, emphasized that our country plays an important role in Europe's energy security.
Noting that Azerbaijan is an exporter of electricity today, the Minister expressed confidence that electricity obtained from green sources will be exported to Europe in the coming years.
In addition, Minister Jeyhun Bayramov informed the event participants about the large-scale works carried out in the territories liberated from occupation, and noted with satisfaction that today a group of IDP families returned to the village of Aghali of Zangilan district liberated from occupation.
Afterwards, Foreign Minister Jeyhun Bayramov answered numerous questions addressed by the participants, including the recent situation in the South Caucasus after the Second Karabakh war, transport links, efforts to achieve peace, as well as exchange of views took place on the situation in Ukraine, the results of the Memorandum of Understanding signed between the EU and Azerbaijan in the field of energy.