No:335/25, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfərinin nəticələrinə dair mətbuat məlumatı
9.08.2025
7-8 avqust 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfəri həyata keçirilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycanla ABŞ arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldilməsi istiqamətində iki ölkənin Prezidentləri tərəfindən “Azərbaycan Respublikası ilə Amerika Birləşmiş Ştatları arasında Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
Anlaşma Memorandumuna əsasən, qarşılıqlı maraq kəsb edən sahələrdə strateji tərəfdaşlığın gücləndirilməsinə xidmət edəcək Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının növbəti 6 ay ərzində hazırlanması məqsədilə iki ölkə arasında Strateji İşçi Qrupu yaradılması nəzərdə tutulur. Strateji İşçi Qrupu çərçivəsində enerji, ticarət və tranzit daxil olmaqla regional bağlantılar; süni intellekt və rəqəmsal infrastruktur daxil olmaqla iqtisadi sərmayə; eləcə də müdafiə, təhlükəsizlik və terrorla mübarizə kimi sahələrin prioritetləşdirilməsi planlaşdırılır. Bu, ikitərəfli praktiki əməkdaşlıq üçün institusional çərçivənin təsis edilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Səfər həmçinin iki ölkə Prezidenti arasında keçirilən görüş çərçivəsində ABŞ Prezidenti tərəfindən Azadlığa Dəstək Aktına 907-ci düzəlişin tətbiqinin dayandırılması barədə sərəncamın imzalanması ilə əlamətdar olub. Azərbaycan-ABŞ münasibətlərində keçmişin mənfi mirası olan 907-ci düzəlişin tətbiqinin ABŞ Prezidenti tərəfindən Prezident İlham Əliyevlə görüş çərçivəsində dayandırılması əhəmiyyətli rəmzi məna daşıyır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ABŞ-yə səfəri həmçinin Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi kontekstində mühüm nəticələr ilə əlamətdar olub. Səfər zamanı, Azərbaycan, Amerika Birləşmiş Ştatları və Ermənistan liderlərinin Sammiti keçirilib və bu görüşün nəticəsində Azərbaycan və Ermənistan liderləri tərəfindən, habelə şahid qismində ABŞ Prezidenti tərəfindən Birgə Bəyannamə imzalanıb. Bununla yanaşı, hər iki ölkənin xarici işlər nazirləri tərəfindən “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında Saziş” layihəsi paraflanıb və ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqəli strukturlarının bağlanması ilə bağlı ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin ünvanına birgə müraciət məktubu imzalanıb.
Vaşinqton görüşünün nəticələrinə dair Birgə Bəyannamənin imzalanması Azərbaycanın irəli sürdüyü sülh gündəliyini təsdiq edib. “Azərbaycan Respublikası və Ermənistan Respublikası arasında sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında Saziş” layihəsinin paraflanması ilə bağlı müddəa çərçivəsində, Sazişin imzalanması və ratifikasiyasına nail olmaq üçün əlavə tədbirlərin görülməsinə ehtiyac olduğu təsbit edilib. Bu kontekstə, Azərbaycan tərəfi Sazişin imzalanması üçün Ermənistan konstitusiyasında dəyişiklik edilərək Azərbaycana qarşı ərazi iddialarının aradan qaldırılacağını gözləyir.
Birgə Bəyannamədə xüsusi əhəmiyyət kəsb edən daha bir müddəa iki ölkə arasında nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasına dair bənddir. Burada, regionda kommunikasiyaların açılması çərçivəsində Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz bağlantının təmin edilməsinin zəruri olduğu vurğulanıb.
Sənəddə həmçinin Ermənistan ərazisində xüsusi bağlantı layihəsi – “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutunun” həyata keçiriləcəyi təsbit olunub. Bu müddəa, Ermənistan ərazisi vasitəsilə Azərbaycanın əsas hissəsi və onun Naxçıvan Muxtar Respublikası arasında maneəsiz bağlantının təmin edilməsi məqsədilə ABŞ tərəfindən həyata keçiriləcək layihəni nəzərdə tutur.
ATƏT-in Minsk Prosesi və əlaqəli strukturlarının bağlanması barədə ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə birgə müraciətin ünvanlanması 2020-ci ildən bəri Azərbaycan tərəfinin davamlı olaraq gündəlikdə tutduğu, sülh və normallaşma prosesi üçün ən ciddi əngəllərdən birinin aradan qaldırılması istiqamətində digər vacib addımdır.
Bununla yanaşı, səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin və ABŞ Prezidentinin xüsusi elçisinin iştirakı ilə SOCAR və ExxonMobil korporasiyası arasında “Əməkdaşlıq haqqında Memorandum” imzalanıb. Sənəd şirkətlər arasında mövcud olan müsbət əlaqələri möhkəmləndirmək və Azərbaycan Respublikasında həm qeyri-ənənəvi, həm də ənənəvi neft və qaz imkanlarının dəyərləndirilməsi istiqamətində potensial əməkdaşlıq sahələrini ehtiva edir.
Beləliklə, Azərbaycan Prezidentinin ABŞ-yə səfəri çərçivəsində Azərbaycan-ABŞ arasında əldə edilmiş razılaşmalar və Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi çərçivəsində nəticələr tarixi əhəmiyyətə malikdir.

No:335/25 Press Release on the outcomes of the visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to the United States of America
09 August 2025 10:00
9 August 2025
On 7-8 August 2025, the President of the Republic of Azerbaijan, H.E. Mr. Ilham Aliyev, paid a visit to the United States of America.
During the visit, the Presidents of both countries signed a “Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States of America regarding the establishment of a Strategic Working Group to develop a Charter on Strategic Partnership between the Republic of Azerbaijan and the United States of America” to elevate the Azerbaijan-U.S. relations to the level of strategic partnership.
According to the Memorandum of Understanding, a Strategic Working Group will be established between the two countries to develop a Charter on Strategic Partnership, within a six-month time period, that will be served to strengthen strategic partnership in areas of mutual interest. In the Working Group, a priority will be given to areas such as regional connectivity, including energy, trade and transit; economic investment, including artificial intelligence and digital infrastructure; as well as defense, security, and counter-terrorism. This has particular significance in terms of establishing an institutional framework for bilateral practical cooperation.
A key highlight of the visit was also an Executive Order signed by the U.S. President on extension of waiver of Section 907 of the Freedom Support Act, during the bilateral meeting of two Presidents. The waiver of this amendment—a negative legacy in Azerbaijan-U.S. relations—during President Ilham Aliyev’s visit, holds profound symbolic significance.
The visit also yielded substantial outcomes in the context of the Azerbaijan-Armenia normalization process. A trilateral summit was held involving the leaders of Azerbaijan, the United States, and Armenia, culminating in the signing of a Joint Declaration by the leaders of Azerbaijan and Armenia, and by the President of the United States as a witness. Furthermore, the Foreign Ministers of both countries initialed the Draft Agreement on Establishment of Peace and Inter State Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, and signed a joint letter of appeal addressed to the OSCE Chairperson-in-Office requesting the closure of the OSCE Minsk Process and its related structures.
The signing of the Joint Declaration in Washington reaffirmed Azerbaijan’s peace agenda. Within the framework of the provision regarding the initialing of the Agreement on the Establishment of Peace and Inter-State Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Armenia, it was acknowledged that further actions are required to achieve the signing and ratification of the Agreement. In this context, to enable the signing of the Agreement, the Azerbaijani side expects that amendments will be made to the Constitution of Armenia in order to eliminate territorial claims against Azerbaijan.
Another noteworthy provision in the Joint Declaration is the commitment to opening transportation and communication links between the two countries. It emphasizes the necessity of ensuring an unimpeded connectivity between the main part of Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic.
The document also sets forth a special connectivity project to be implemented within Armenian territory: the “Trump Route for International Peace and Prosperity.” This initiative, led by the United States, aims to establish an unimpeded connectivity between the main part of Azerbaijan and its Nakhchivan Autonomous Republic via the territory of Armenia.
The joint appeal to the OSCE Chairperson-in-Office regarding the closure of the Minsk Process and its related structures marks another important step towards eliminating one of the major obstacles to peace and normalization.
Moreover, within the framework of the visit, in the presence of the President of Azerbaijan and the U.S. President’s Special Envoy, a Memorandum of Cooperation was signed between SOCAR and ExxonMobil corporation. The document aims to strengthen the existing positive relations between the companies and explore potential areas of cooperation in evaluating both conventional and unconventional oil and gas opportunities in the Republic of Azerbaijan.
Overall, the agreements reached during President Ilham Aliyev’s visit to the United States and the outcomes within the Azerbaijan–Armenia normalization process carry historic significance.