No:331/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 avqust 2025 14:42
1 avqust 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İsrail Dövlətinin Azərbaycan Respublikasında yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ronen Krausu qəbul edib.
Daha sonra, Azərbaycan və İsrail arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, kənd təsərrüfatı, investisiyalar, təhlükəsizlik və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq təqdir olunub, əlaqələrin geniş inkişaf perspektivlərinə malik olduğu vurğulanıb.
Yaxın Şərq regionunda gərgin vəziyyətin ciddi narahatlıq doğurduğu, ölkəmizin sülh və sabitliyin bərqərar edilməsinə çağırış etdiyi və bu prosesə töhfə verməyə hər zaman hazır olduğu qeyd edilib.
Yeni səfir fəaliyyəti müddətində ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.

No:331/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the State of Israel to the Republic of Azerbaijan Ronen Krausz
01 August 2025 14:42
On 1 August 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to the Republic of Azerbaijan, Ronen Krausz.
During the meeting, the Ambassador presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov. The Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his diplomatic mission in Azerbaijan.
Subsequently, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Israel, as well as the regional situation, were discussed.
Cooperation between the two countries in political, economic, trade, energy, agriculture, investment, security, and humanitarian fields was commended, and it was emphasized that relations have broad prospects for further development.
It was noted that the tense situation in the Middle East is a matter of serious concern, and that Azerbaijan calls for the establishment of peace and stability and is always ready to contribute to this process.
The new Ambassador emphasized that he will spare no effort to further expand cooperation between the two countries during his tenure.