Mətbuat şərhi 16 iyul 2022 11:25
No:329/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstan Baş naziri İrakli Qaribaşvili ilə görüşünə dair məlumatı
16 iyul 2022 11:25
16 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana işgüzar səfəri çərçivəsində Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov dəvətə görə təşəkkür edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti və Baş naziri adından Gürcüstan Baş nazirinə ən xoş salamlarını çatdırıb. Azərbaycan və Gürcüstan arasında mövcud olan ənənəvi dostluq, mehriban qonşuluq, strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin möhkəm təməl üzərində qurulduğunu bildirib. Nazir, iki ölkə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, intensiv qarşılıqlı səfərlərin münasibətlərin daha da inkişafına müsbət təkan verdiyini vurğulayıb.
Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə və Baş nazirinə dərin ehtiramla salamlarını çatdırıb, ikitərəfli əlaqələrin dinamik şəkildə inkişafından məmnunluq ifadə edib.
Tərəflər, iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinin qeyd olunduğu bir dönəmdə iqtisadi, ticarət, enerji, nəqliyyat, humanitar və s. sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında görüşə ev sahibliyinə görə Gürcüstan tərəfinə təşəkkür edərək, post-münaqişə mərhələsində Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib.
Baş nazir Qaribaşvili sülhün əldə edilməsi səylərini alqışladıqlarını və Gürcüstanın bu prosesi dəstəklədiyini, bu xüsusda ev sahibliyi etdikləri Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin görüşünün əhəmiyyətini vurğulayıb.

No:329/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili
16 July 2022 11:25
On July 16, 2022, within the framework of his working visit to Georgia, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili.
Minister Jeyhun Bayramov thanked for the invitation and conveyed best greetings to the Prime Minister of Georgia on behalf of the President and Prime Minister of the Republic of Azerbaijan. He said that the existing traditional friendship, good neighborliness, and strategic partnership relations between Azerbaijan and Georgia are built on a solid foundation. The Minister emphasized that the high-level political dialogue between the two countries and intensive reciprocal visits gave a positive impetus to the further development of relations.
Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili conveyed his greetings to the President and Prime Minister of the Republic of Azerbaijan with deep respect and expressed his satisfaction with the dynamic development of bilateral relations.
The sides exchanged views on the prospects for the development of cooperation in economic, trade, energy, transport, humanitarian and etc. fields at a time when the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries is celebrated.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the Georgian side for hosting the meeting between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia and informed about the steps taken towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia in the post-conflict phase.
Prime Minister Garibashvili stressed that they welcome the efforts to achieve peace and that Georgia supports this process, and emphasized the importance of the meeting of the Foreign Ministers of Azerbaijan and Armenia, which they hosted in this regard.