Mətbuat şərhi 23 oktyabr 2019
No:329/19, Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Toplantısı çərçivəsində Nazirlərin hazırlıq görüşündə cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının XVIII Zirvə Toplantısı çərçivəsində Nazirlərin hazırlıq görüşündə cənab Elmar Məmmədyarovun çıxışı
Bakı, 23 oktyabr 2019-cu il
İlk növbədə, Qoşulmama Hərəkatının dövlət və hökumət başçılarının Bakıda keçiriləcək 18-ci Zirvə Toplantısının Nazirlərin hazırlıq görüşündə sizin hamınızı səmimiyyətlə salamlayıram.
Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin Bakı Sammitində iştirak etmək marağının səviyyəsi bizi olduqca ruhlandırır və bu, 18-ci Sammitin Hərəkatımızın daha bir uğur hekayəsi olacağına inam verir.
Bakı Zirvə görüşü ilə Azərbaycan Venesueladan Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi öz üzərinə götürəcək. Fürsətdən istifadə edərək, Venesuela Bolivar Respublikasını Hərəkata son üç ildə uğurlu rəhbərliyinə görə təbrik edirəm və Venesuela Hökumətinin Hərəkatımızın prinsip və ideallarını tanıtdırmaqdakı dəyərli səylərinə görə dərin təşəkkürümü bildirirəm.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatından sonra ikinci ən böyük beynəlxalq siyasi təşkilat olaraq Hərəkatımız siyasi məsləhətləşmələr və praktiki əməkdaşlıq üçün geniş və əhatəli bir platformanı təmin edir.
Tarix boyu Qoşulmama Hərəkatı beynəlxalq sülhün və təhlükəsizliyin möhkəmlənməsində əsas rol oynamışdır. Soyuq müharibənin sonu Hərəkatımızın beynəlxalq münasibətlər sistemindəki rolunu azaltmamış, əksinə artan çağırışlar fonunda əhəmiyyətini artırmışdır. Bu gün qarşımızda duran əsas vəzifə, yarandığı dövrdə olduğu kimi hələ də aktuallığını saxlayan Hərəkatın təməl prinsiplərini təbliğ etmək və dəstəkləməklə mövcud geosiyasi mənzərədəki yeni reallıqlara adekvat olması məqsədilə Hərəkatın rolunu aktivləşdirməkdən ibarət olmalıdır.
Azərbaycan Respublikası Qoşulmama Hərəkatının sonuncu iştirakçısıdır, çünki o, 2011-ci ilin may ayında Hərəkatın tamhüquqlu üzvü oldu. Cəmi 8 ildə Qoşulmama Hərəkatının tam etimadını qazanaraq ona sədrlik etmək imkanını əldə etdik. Fürsətdən istifadə edərək, Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərinin hamısına bu böyük şərəfə görə təşəkkür edirəm və Hərəkatın təməl prinsiplərinə ciddi riayət etdiyimizi bir daha təkrar edirəm.
Azərbaycan müstəqil xarici siyasət yürüdür və heç bir hərbi ittifaqın üzvü deyil. Eyni zamanda, biz sürətlə inkişaf edən ölkəyik, davamlı inkişafa, demokratikləşməyə, insan hüquqlarına və sosial ədalətə hörməti artırmağa xüsusi əhəmiyyət veririk.
Sədrliyimiz dövründə ən çox diqqət edəcəyimiz prioritet sahələrdən biri də gənclərin səlahiyyətlərinin artırılmasıdır. Uğurlu gənclər siyasəti cəmiyyətin davamlı inkişafının təmin olunmasında mühüm rol oynayır. Qoşulmama Hərəkatının Zirvə toplantısı və Nazirlər görüşü nəticəsində qəbul ediləck sənədlər gənclərin dövlət idarəçiliyində iştirakının artırılması, onların sosial, təhsil və məşğulluq problemlərinin həlli, habelə 2030 Davamlı İnkişaf Gündəliyinin hədəflərinə çatmaqda gənclərin daha fəal iştirakı kimi gənclər siyasətlərinin müxtəlif aspektlərinə toxundu.
Bu sənədlərdə qarşıya qoyulan məqsədlərin həyata keçirilməsi üçün əməli tədbir olaraq, Azərbaycan ilk dəfə Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Sammitinin Bakıda keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmişdir.
Sabah bizim görüşümüzə paralel olaraq keçiriləcək Gənclər Zirvəsi Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərdən 40 görkəmli gənci bir araya gətirəcək. İki gün davam edən müzakirələrin nəticəsi olaraq, onlar Qoşulmama Hərəkatının Dövlət və Hökumət başçılarının 18-ci Zirvə görüşünə tövsiyələr verəcəklər. Əminik ki, Gənclər Zirvəsi nəticəsində qurulacaq, qeyri-hökumət təşəbbüsü olan Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsi Qoşulmama Hərəkatının bütün fəaliyyətinə gənclərin dəyərli dəstəyini verəcəkdir.
Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərinin əksəriyyəti inkişaf etməkdə olan ölkələr olduğundan Hərəkat daxilində iqtisadi əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi son dərəcə vacibdir. Bundan əlavə, enerji təhlükəsizliyi, ətraf mühit, səhiyyə, əmək kimi sahələrdə əməkdaşlığın təşviqi və bu məqsədlə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin maraqlarının BMT çərçivəsində təşviqi böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan Şərq-Qərb, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri kimi regional iqtisadi layihələrdə və təşəbbüslərdə fəal iştirak edir və hazırda Cənub-Qərb nəqliyyat dəhlizi layihəsi üzərində işləyir. Bir çox Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətinin bu üç dəhliz boyunca coğrafi yerləşməsi Hərəkat üzvləri arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın daha da inkişafına kömək edə bilər.
Azərbaycan dünya mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq mərkəzlərindən biri hesab olunur. Bu sahədə zəngin və ən yaxşı təcrübəsi ilə Azərbaycan, Hərəkatımızın prioritet istiqamətlərindən olan mədəni müxtəlifliyin qorunması və təşviqi istiqamətində səylərini davam etdirməkdə qərarlıdır.
Təəssüf ki, Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən davam edən işğalı regional və beynəlxalq təhlükəsizliyə ciddi hədə olmaqda davam edir və ölkəmin davamlı inkişaf üçün bütün potensialından istifadə səylərini sarsıdır.
Ermənistanla münaqişə Azərbaycan ərazisinin beşdə birinin işğalı ilə nəticələndi və bir milyondan çox insan məcburi köçkün və qaçqına çevrildi. Münaqişənin ilk günündən bəri döyüş əməliyyatları mülki əhaliyə və infrastruktura təsir göstərməklə yalnız Azərbaycan ərazisi daxilində, demək olar ki, ölkənin ortasında aparılıb.
Qoşulmama Hərəkatının bütün üzv dövlətlərinə Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyünə davamlı dəstəyinə görə ən dərin təşəkkürümü bildirmək istəyirəm.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi Bandunq Prinsiplərinin 65 illiyi (2020) və Qoşulmama Hərəkatının yaradılmasının 60 illiyi (2021) ilə üst-üstə düşəcəkdir. Hər iki ildönümü, Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərinin bu günə qədər əldə edilən uğurları nəzərdən keçirmələrinə yaxşı təkan verəcəkdir. Öz növbəmizdə biz, Hərəkatın təməl prinsiplərinin inkişafına töhfə vermək üçün əlimizdən gələni əsirgəməməyi öhdəmizə götürürük.

No:329/19, Statement by H.E. Mr. Elmar Mammadyarov at the Preparatory Ministerial Meeting of the XVIII Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement
23 October, 2019
First of all, I would like to warmly welcome all of you in Baku at the Preparatory Ministerial Meeting of the 18th Summit of Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement.
We are extremely encouraged by the level of interest of NAM Member States to attend the Baku Summit which gives us a firm conviction that the 18th Summit is going to be another success story for our Movement.
With Baku Summit Azerbaijan is going to take over the chairmanship of the Non-Aligned Movement from Venezuela. Availing myself of this opportunity I would like to congratulate the Bolivarian Republic of Venezuela for its successful chairmanship of the Movement for last three years and express deep appreciation for the valuable efforts of Venezuelan Government in promoting the principles and ideals of our Movement.
As the second largest international political organization after the United Nations, our Movement provides a broad and inclusive platform for political consultations and practical cooperation.
Throughout its history, NAM has played a fundamental role in strengthening international peace and security. The end of Cold War has not diminished the role of our Movement in the international relations system, but rather reinforced its significance in light of the growing challenges. Today the major task before us must be to activate the role of the Movement for making it adequate to new realities in the current geopolitical landscape by promoting and upholding its founding principles which continue to be as much valid and relevant as they were when incepted.
The Republic of Azerbaijan is the last entrant of the Non-Aligned Movement bas it became full-fledged member of the Movement in May 2011. In only 8 years we have managed to gain full confidence of NAM constituency to be entrusted with the chairmanship of the Movement. I take this opportunity to thank all NAM Member States for this great honor and to reiterate our strict adherence to the founding principles of the Movement.
Azerbaijan pursues an independent foreign policy and is not a party to any military alliance. At the same time, we are a rapidly developing country that puts a special emphasis on sustainable development, democratization, fostering the respect for human rights and social justice.
One of the priority areas that we will pay utmost attention during our chairmanship is youth empowerment. Successful youth policies play an important role in ensuring sustainable development of the society. Outcome documents of NAM Summit and Ministerial meetings which will be adopted, addressed various aspects of youth policies such as increasing youth participation in public administration, addressing their social, education and employment problems, as well as more active engagement of youth in achieving the goals and targets of the 2030 Sustainable Development Agenda.
As a practical measure towards implementation of the objectives set out in those documents, Azerbaijan has come up with the initiative to organize the first ever NAM Youth Summit in Baku.
The Youth Summit which will be held in parallel to our Meeting tomorrow brings together 40 outstanding representatives of youth from the Member States of the Movement. As a result of the 2-day deliberations they will present recommendations to the 18th Summit of Heads of State and Government of NAM. We are confident that non-governmental initiative of the NAM Youth Network to be established as a result of the Youth Summit will render valuable support of the youth to the entire NAM activities.
As most of the NAM Member States are developing countries, advancing economic cooperation within the Movement is of utmost importance. Moreover, promoting cooperation in such fields as energy security, environment, healthcare, labour, and promoting the interests of NAM Member States to that end within the United Nations bears great significance.
Azerbaijan has been pioneering and actively participating in regional economic projects and initiatives, such as East-West, North-South transport corridors, and is currently working on the South-West transport corridor project. Geographic location of many NAM Member States along these three corridors can contribute to further development of mutually beneficial cooperation among the Members of the Movement.
Azerbaijan is considered to be one of the world centers of intercultural and inter-religious dialogue. With its vast experience and best practices in this field Azerbaijan is keen to continue its efforts aimed at preserving and promoting cultural diversity which is one of the priorities of our Movement.
Regretfully the continued occupation of Azerbaijani territories by Armenia continues to represent serious threat to regional and international security and undermines the efforts of my country to utilize its full potential for sustainable development.
The conflict with Armenia has resulted in the occupation of one fifth of the territory of Azerbaijan and has made around 1 million internally displaced and refugee. Since the very first day of the conflict, combat operations have been conducted exclusively inside the territory of Azerbaijan, almost in the middle of the country, affecting its civilian population and infrastructure.
I wish to express the warmest gratitude to all Member States of NAM for their continued support to the territorial integrity of Azerbaijan within its internationally recognized borders.
Chairmanship of Azerbaijan to the Non-Aligned Movement will coincide with the 65th anniversary of Bandung Principles (2020) and the 60th anniversary of the establishment of NAM (2021). Both anniversaries will provide an excellent momentum for the NAM Member States to take stock of the achievements made so far. On our part we commit to sparing no effort with a view to contributing to the advancement of the founding principles of the Movement.
I wish all of us fruitful deliberations in the course of the Meeting and thank you for your attention.