No:327/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
10 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Ukraynanın yeni təyin olunmuş xarici işlər naziri Andrey Sibiqa arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Ukrayna arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarını Ukraynanın xarici işlər naziri vəzifəsinə təyin edilməsi münasibətilə ürəkdən təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzu edib.
İki ölkə arasında qarşılıqlı hörmət və dəstək, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əsaslanan əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu bildirilib.
Nazir Andrey Sibiqa təbriklərə görə təşəkkür edib, Azərbaycan və Ukrayna arasında mövcud əməkdaşlığın bundan sonra da gücləndirilməsinə dair ümidvarlığını ifadə edib.
Ukrayna ətrafında yaranmış təhlükəsizlik vəziyyəti ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən göstərilən humanitar yardımlar, xüsusilə İrpen şəhərində infrastrukturun bərpa və yenidənqurmasına, habelə minatəmizləmə fəaliyyətinə göstərilən dəstək minnətdarlıqla xatırlanıb.

No:327/24, Press release on the telephone conversation between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Andrii Sybiha
10 September 2024 15:40
On 10 September 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the newly appointed Minister of Foreign Affairs of Ukraine, Andrii Sybiha.
During the phone call, the sides discussed the existing cooperation agenda between Azerbaijan and Ukraine, as well as regional and international security issues.
Minister Jeyhun Bayramov warmly congratulated his counterpart on his appointment as the Minister of Foreign Affairs of Ukraine and wished him success in his activities.
It was noted with satisfaction that cooperation between the two countries, based on mutual respect and support, as well as on the norms and principles of international law, is developing successfully.
Minister Andrii Sybiha expressed his gratitude for the congratulations and conveyed his confidence in the further strengthening of cooperation between Azerbaijan and Ukraine.
The humanitarian assistance provided by Azerbaijan in connection with the security situation around Ukraine, particularly support for the restoration and reconstruction of infrastructure in Irpin, as well as assistance in demining activities, was gratefully recalled.