Mətbuat şərhi 14 sentyabr 2021
No:324/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sara Maykl ilə görüşünə dair məlumatı
14 sentyabr 2021-ci il tarixində, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sara Maykl ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov, xanım Sara Mayklı yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Nazir Azərbaycanın Dünya Bankı ilə olan əlaqələrindən məmnunluqla bəhs edərək ölkəmizin bu əməkdaşlığa yüksək önəm verdiyini bildirib. Azərbaycanla Dünya Bankı arasında, qeyri-neft sektoru, özəl sektor, alternativ enerji, rəqəmsal inkişaf və digər sahələrdə mövcud olan əməkdaşlıq xüsusilə qeyd olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, o cümlədən, ağıllı şəhər və kənd, yaşıl enerji, müasir infrastruktur layihələrinin icrası barədə ətraflı məlumat verib. O, həmçinin imzalanmış üçtərəfli bəyanatlara uyğun olaraq, bölgədə bütün kommunikasiya xətlərinin, tranzit yollarının açılışının yalnız iki ölkə deyil, bütün bölgənin gələcək inkişafı baxımından əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Sara Maykl, növbəti il Dünya Bankının Azərbaycandakı fəaliyyətinin 30 illiyinin qeyd olunacağını bildirərək, ikitərəfli əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edib. O, Azərbaycanın ölkə və ümumilikdə bölgənin inkişafı üzrə böyük vizyonunu bundan sonra da dəstəkləməyə davam edəcəklərini vurğulayıb. Azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa prosesinə gəldikdə, ölkə meneceri Sara Maykl aidiyyəti üzrə bu prosesi dəstəkləməyə hazır olduqlarını bildirib.
Görüşdə tərəflər, həmçinin əməkdaşlığın perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 14 September 2021
No:324/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the World Bank, Country Manager for Azerbaijan, Sarah Michael
On September 14, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the World Bank Country Manager for Azerbaijan, Sarah Michael.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Sarah Michael on her appointment and wished her success in her activities. Speaking with satisfaction about Azerbaijan's relations with the World Bank, the Minister said that our country attaches great importance to this cooperation. The cooperation between Azerbaijan and the World Bank in the non-oil sector, private sector, alternative energy, digital development, and other areas was specifically noted.
Minister Jeyhun Bayramov provided broad information on the restoration and reconstruction works carried out in the liberated territories of Azerbaijan, including the implementation of smart city and village, green energy, and modern infrastructure projects. He also stressed that the opening of all communication lines and transit routes in the region in accordance with the signed trilateral statements is important for the future development of not only the two countries but the entire region.
Sarah Michael, expressed satisfaction with the bilateral cooperation, highlighting that the next year would mark the 30th anniversary of the World Bank’s activities in Azerbaijan. She stressed that they will continue to support Azerbaijan’s great vision for the development of the country and the region as a whole. As for the restoration process in the liberated areas, Country Manager said that they were ready to provide the relevant support to the process.