Mətbuat şərhi 07 dekabr 2018
No:323/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Milanda Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ATƏT-in 25-ci Nazirlər Şurası çərçivəsində Avropa İttifaqının Cənubi Qafqaz üzrə xüsusi nümayəndəsi Toivo Klaar ilə görüşdü.
Nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-nin xüsusi nümayəndəsini Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri və Ermənistan xarici işlər naziri ilə baş tutmuş son görüş barəsində məlumatlandırdı. O, münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə, Helsinki Yekun Aktına uyğun olaraq Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, suverenliyi və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində həll edilməli olduğunu qeyd edərək, güc tətbiq edərək dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin dəyişdirilməsi və ərazi əldə edilməsi cəhdlərinin qəbuledilməz olduğunu vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Aİ-nin münaqişənin həllinə, o cümlədən işğalçı Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması və yüz minlərlə Azərbaycanlı məcburi köçkünün öz yurd-yuvalarına qayıtmasına dəstəyinin olduqca faydalı olduğunu bildirdi.
Xüsusi nümayəndənin bölgəyə nəzərdə tutulan növbəti səfəri müzakirə edildi və yaxın gələcəkdə Aİ rəsmisi ilə Bakıda görüşmək məmnuniyəti ifadə edildi.

No:323/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with European Union Special Representative for the South Caucasus Toivo Klaar in Milan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with the EU Special Representative for the South Caucasus, Toivo Klaar within the framework of the OSCE 25th Ministerial Council.
Minister Elmar Mammadyarov informed EU Special Representative on the recent meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs and acting Foreign Minister of Armenia. He stated that the conflict must be resolved in accordance with the relevant resolutions of the UN Security Council and the Helsinki Final Act, on the basis of territorial integrity, sovereignty and internationally recognized borders of Azerbaijan and emphasized that attempts to change the internationally recognized borders of states and acquisition of territory by use of force are unacceptable.
Minister Elmar Mammadyarov underlined the importance of the EU’s support to the settlement of the conflict, including the withdrawal of the occupying armed forces of Armenia from the Azerbaijani territories and return of the hundreds of thousands of the Azerbaijani internally displaced persons to their places of origin.
At the meeting the next visit of the Special Representative to the region was discussed and satisfaction with meeting the EU official in Baku in near future was expressed.