No:322/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 iyul 2025 13:47
24 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Abdisalam Abdi Ali ilə görüşüb.
Nazirlər arasında baş tutan təkbətək görüş daha sonra nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Somali arasında ikitərəfli əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, eləcə də regional və beynəlxalq gündəmdə duran məsələlər müzakirə olunub.
Son bir neçə il ərzində ölkələrimiz arasında təmasların intensivləşməsi, qarşılıqlı səfərlərin sayının artmasının məmnunluq doğurduğu qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Somali arasında əməkdaşlığın siyasi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə daha da dərinləşdirilməsi üçün mövcud potensialdan istifadə olunmasının vacibliyini vurğulayıb.
Kənd təsərrüfatı, balıqçılıq, neft və qaz sənayesi, yaşıl enerji, humanitar və təhsil sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu bildirilib. Somali nümayəndə heyətinin ADEX sərgisində iştirakı xatırlanıb, müdafiə sənayesi sahəsində geniş əməkdaşlıq perspektivləri olduğu qeyd edilib.
Həmçinin, bu ilin fevral ayında Azərbaycan hökumət missiyasının Somaliyə səfəri və bu çərçivədə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında ilk siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin iki ölkə arasında əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsinə və yeni təşəbbüslərin formalaşdırılmasına zəmin yaratdığı qeyd olunub.
Görüşdə, Azərbaycan və Somali arasında ikitərəfli çərçivədəki münasibətlərlə yanaşı, çoxtərəfli beynəlxalq və regional platformalarda, xüsusilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığın önəmi vurğulanıb. Bu çərçivədə, Somalinin 2025–2026-cı illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyü dövründə əməkdaşlığın təqdirəlayiq olduğu bildirilib və gələcəkdə də qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan münasibətlərin davam etdiriləcəyinə əminlik ifadə olunub. Ölkəmizin 2026-cı ildə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Zirvə görüşünə ev sahibliyi və təşkilata sədrliyi dönəmində ölkələrimiz arasında geniş əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğu qeyd edilib.
Görüş zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.

No:322/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia Abdisalam Abdi Ali
24 July 2025 13:47
On 24 July 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Abdisalam Abdi Ali, who is on an official visit to Azerbaijan.
The one-on-one meeting between the ministers was later continued in an expanded format with the participation of delegations.
During the meeting, the current state and prospects for the development of bilateral cooperation between Azerbaijan and Somalia, as well as issues on the regional and international agenda, were discussed.
It was noted with satisfaction that contacts between the two countries have intensified in recent years, and the number of mutual visits has increased.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of utilizing existing potential to further deepen cooperation between Azerbaijan and Somalia in political, economic, humanitarian, and other fields.
It was stated that there are favorable opportunities to expand cooperation in agriculture, fisheries, oil and gas industry, green energy, humanitarian, and education sectors. The participation of the Somali delegation in the ADEX exhibition was recalled, and it was noted that there are broad prospects for cooperation in the defense industry.
It was also noted that the visit of the Azerbaijani government delegation to Somalia in February this year and the holding of the first round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs within this framework created a basis for identifying areas of cooperation and developing new initiatives between the two countries.
During the meeting, along with bilateral relations, the importance of cooperation within multilateral international and regional platforms, particularly within the United Nations, the Organisation of Islamic Cooperation, and the Non-Aligned Movement, was emphasized. In this regard, cooperation during Somalia’s non-permanent membership in the UN Security Council for 2025–2026 was commended, and confidence was expressed that relations based on mutual support will continue in the future. It was also noted that there are broad prospects for cooperation between the two countries during Azerbaijan’s hosting of the OIC Summit and its chairmanship of the organization in 2026.