No:316/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstan xarici işlər naziri Maka Botçorişvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
22 iyul 2025 14:30
22 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Gürcüstana rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin xarici işlər naziri Maka Botçorişvili ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan-Gürcüstan dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoqun, qarşılıqlı səfərlərin və siyasi məsləhətləşmələrin münasibətlərin daha da dərinləşməsinə verdiyi töhfəni vurğulayıblar.
Nazirlər enerji, nəqliyyat, ticarət, turizm və təhsil sahələrində əməkdaşlığın daha genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər. Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Qars və Cənub Qaz Dəhlizi kimi birgə həyata keçirilən layihələrin, habelə yaşıl energetika və rəqəmsal kommunikasiya sahəsində irəli sürülmüş təşəbbüslərin və layihələrin strateji əhəmiyyəti qeyd olunub. Şərq-Qərb Orta Dəhlizin ölkələrimiz və Mərkəzi Asiya arasında əməkdaşlıq əlaqələrinə müsbət töhfəsi vurğulanıb.
İki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı, ticarət dövriyəsində artan dinamika məmnuniyyətlə qeyd olunub.
Həmçinin, humanitar sahədə əməkdaşlığın inkişafı, mədəniyyət mübadilələrinin təşviqinin vacibliyi vurğulanıb.
Tərəflər beynəlxalq platformalarda, o cümlədən regional təşəbbüslər çərçivəsində Azərbaycan və Gürcüstan arasında qarşılıqlı dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın davam etdirilməsinin önəmini qeyd ediblər.
Ölkələrimizin iştirakı ilə üçtərəfli və çoxtərəfli formatlar çərçivəsində birgə fəaliyyətin, ortaq səylərin əhəmiyyəti nazirlər tərəfindən vurğulanıb. Azərbaycanın Mərkəzi Asiya ölkələri ilə yüksək səviyyəli əlaqələrinin, Azərbaycan-Gürcüstan-Mərkəzi Asiya regional tərəfdaşlığı üçün əsas təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə regionda və onun hüdudlarından kənarda baş verən proseslər, o cümlədən qarşılıqlı maraq doğuran təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi ölkəmiz tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, habelə Azərbaycan ilə Ermənistan arasında normallaşma prosesi barədə ətraflı məlumatlandırıb. Gürcüstanın normallaşma prosesinə verdiyi töhfə, 2022-ci ildən etibarən bir sıra görüşlərə ev sahibliyi etməsi məmnuniyyətlə xatırlanıb.
Sülh prosesində əhəmiyyətli irəliləyişə baxmayaraq, Ermənistan konstitusiyasında Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı davam edən ərazi iddialarının yekun sülh sazişinin imzalanması üçün maneə olaraq qaldığı diqqətə çatdırılıb.

No:316/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Maka Botchorishvili
22 July 2025 14:30
On 22 July 2025, within the framework of his official visit to Georgia, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of Georgia, Maka Botchorishvili.
During the meeting, views were exchanged on the current state and prospects of the Azerbaijan–Georgia friendship and strategic partnership.
The sides emphasized the contribution of high-level political dialogue, mutual visits, and political consultations to further deepening relations between the two countries.
The ministers discussed opportunities to further expand cooperation in the fields of energy, transport, trade, tourism, and education. The strategic importance of joint projects such as Baku–Tbilisi–Ceyhan, Baku–Tbilisi–Kars, and the Southern Gas Corridor, as well as initiatives and projects in green energy and digital communication, was noted. The positive contribution of the East–West Middle Corridor to cooperation between the countries and Central Asia was highlighted.
The development of economic and trade relations and the growing dynamics of trade turnover between the two countries were welcomed.
The importance of developing cooperation in the humanitarian field and promoting cultural exchanges was also emphasized.
The sides noted the importance of continuing cooperation based on mutual support between Azerbaijan and Georgia on international platforms, including within regional initiatives.
The ministers highlighted the importance of joint activities and coordinated efforts within trilateral and multilateral formats involving the two countries. It was noted that Azerbaijan’s high-level relations with Central Asian countries form the basis for Azerbaijan–Georgia–Central Asia regional partnership.
Developments in the region and beyond, including security issues of mutual interest, were also discussed during the meeting.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information to the other side on the large-scale reconstruction and development works carried out in the territories liberated by Azerbaijan, as well as on the normalization process between Azerbaijan and Armenia. Georgia’s contribution to the normalization process, including hosting a number of meetings since 2022, was recalled with satisfaction.
Despite significant progress in the peace process, it was noted that ongoing territorial claims against Azerbaijan’s territorial integrity enshrined in the Constitution of Armenia remain an obstacle to the signing of a final peace agreement.