No:312/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İraq Respublikası Parlamentinin sədr müavini Şaxvan Abdullah Əhməd ilə görüşünə dair məlumatı
1 iyul 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsinin Bakı Konfransında iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan İraq Respublikası Nümayəndələr Şurasının (Parlament) sədr müavini Şaxvan Abdullah Əhmədin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı tərəflər, Azərbaycan ilə İraq arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurlu inkişafından məmnunluq ifadə edib və ölkələrimizin bütün sahələrdə əməkdaşlığı inkişaf etdirmək əzmində olduğunu vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın İraq ilə əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edib. İki ölkə arasında münasibətlərin tarixi, mədəni və dini bağlar üzərində inkişaf etdiyini vurğulayaraq, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli çərçivələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd edib. İraqın hər zaman beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığına göstərdiyi dəstək minnətdarlıqla qeyd edilib.
İkitərəfli münasibətlərimizin inkişafında parlamentlərarası əlaqələrin önəmini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, İraq parlamentini təmsil edən yüksək səviyyəli nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin ölkələrimizin parlamentləri arasında və ümumilikdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi işinə xidmət edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən İraq parlamentinin sədr müavini Şaxvan Abdullah Əhməd ölkələrimiz arasında mövcud olan müsbət əlaqələri qeyd edərək, Azərbaycanın İraqa göstərdiyi dəstəyi, o cümlədən Azərbaycan tərəfindən göstərilən humanitar yardımı məmnunluqla qeyd edib. Ölkələrimiz arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli münasibətlərin inkişafının hər iki ölkənin marağına uyğun olduğu və parlamentlərarası dostluq qruplarının bu inkişafa töhfə verdiyi qeyd edilib.
Tərəflər, həmçinin ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi perspektivləri, o cümlədən iqtisadi, humanitar, turizm, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:312/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Speaker of the Parliament of the Republic of Iraq Shakhwan Abdullah Ahmed
On July 1, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received a delegation led by Deputy Speaker of the Council of Representatives (Parliament) of the Republic of Iraq Shakhwan Abdullah Ahmed, who was visiting our country to participate in the Baku Conference of the Non-Aligned Movement Parliamentary Network.
During the meeting, the sides expressed satisfaction with the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and Iraq and emphasized that our countries are determined to develop cooperation in all fields.
Minister Jeyhun Bayramov noted that Azerbaijan attaches importance to the development of relations with Iraq. Emphasizing that the relations between the two countries are developing on the basis of historical, cultural and religious ties, he noted that cooperation is carried out in both bilateral and multilateral frameworks. Iraq's constant support for the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders of our country within the framework of international organizations was noted with gratitude.
Noting the importance of inter-parliamentary relations in the development of our bilateral relations, Minister Jeyhun Bayramov expressed confidence that the visit of a high-level delegation representing the Iraqi parliament to Azerbaijan will serve to expand cooperation between the parliaments of our countries and between the two countries in general.
Expressing his gratitude for the warm welcome, Deputy Speaker of the Iraqi Parliament Shakhwan Abdullah Ahmed emphasized the positive relations between our countries and noted with satisfaction Azerbaijan's support to Iraq, including the humanitarian aid provided by Azerbaijan. It was stressed that the development of both bilateral and multilateral relations between our countries is in the interest of both countries, and inter-parliamentary friendship groups contribute to this development.
The sides also exchanged views on the prospects for the development of bilateral relations, including opportunities for expanding cooperation in economic, humanitarian, tourism, education and other fields.