Mətbuat şərhi 28 noyabr 2018
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Əfqanıstan İslam Respublikasının Azərbaycan Respublikasına yeni təyin olunmuş səfiri Xeyrullah Spelenayı qəbul etdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov səfir Xeyrullah Spelenayı Azərbaycana səfir təyin olunması münasibətilə təbrik etdi və ona gələcək fəaliyyətində uğurlar arzuladı.
Görüşdə Azərbaycan və Əfqanıstan arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətləri müzakirə edildi və müxtəlif sahələrdə o cümlədən, ticarət və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanların olduğu qeyd olundu.
Səfir Xeyrullah Spelenay Azərbaycanın Əfqanıstanda təhlükəsizlik və sabitliyin təmin olunmasında verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirdi. O,  iki ölkə arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini vurğuladı.

Press release 28 November 2018
No:309/18: Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov received the newly appointed Ambassador of Afghanistan
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Khairullah Spelenai, newly appointed Ambassador of the Islamic Republic of Afghanistan to the Republic of Azerbaijan.
Minister Elmar Mammadyarov congratulated Ambassador Khairullah Spelenai on his appointment as an Ambassador to Azerbaijan and wished him success in his future activities.
At the meeting bilateral cooperation relations between Azerbaijan and Afghanistan were discussed and existing favorable opportunities for the development of cooperation in different areas, including in the field of trade and transportation was underlined.
Ambassador Khairullah Spelenai highly appreciated the contribution of Azerbaijan to security and stability in Afghanistan. He stressed that will spare no efforts to further advancing the relations between the two countries.