No:306/22, Azərbaycan Respublikası xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə görüşünə dair məlumatı
28 iyun 2022 18:30
28 iyun 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Taha ilə görüşüb.
Baş katibi səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov, Hissein Brahim Tahanın bu önəmli vəzifəyə seçilməsi münasibətilə bir daha təbriklərini çatdırıb. Nazir, Azərbaycanın İƏT ilə əməkdaşlığa yüksək əhəmiyyət verdiyini və bu günədək təşkilatla çox fəal əməkdaşlığın aparıldığını qeyd edib. İƏT-in hər zaman Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan haqq mövqeyinə dəstək verdiyi, keçmiş münaqişənin həlli ilə bağlı, habelə post münaqişə mərhələsində müvafiq qətnamələrin qəbul edildiyi minnətdarlıqla vurğulanıb.
Baş katib Hissein Brahim Taha Azərbaycanın İƏT-in fəal üzvü olduğunu, İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsinə verdiyi töhfəni qeyd edib. O, səfəri çərçivəsində Azərbaycanın dövlət başçısı ilə keçirilmiş görüşə məmnunluqla istinad edib. Baş katib İƏT Turizm nazirlərinin konfransına uğurla ev sahibliyi etdiyi üçün Azərbaycan təbrik edib.
Nazir Ceyhun Bayramov, Baş katibin şəxsən bu konfransda iştirakının tədbirə öz müsbət töhfəsini verdiyini bildirib. Azərbaycanın İƏT, habelə onun rəhbərliyi altındakı digər təşkilatlarla bundan sonra da səmərəli əməkdaşlığı davam etdirməkdə qətiyyətli olduğu qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov İƏT rəhbərinə bölgədə mövcud olan münaqişə sonrası vəziyyət, aparılan bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verib. O, səfəri çərçivəsində Baş katibin azad olunmuş ərazilərə getməsinin buradakı vəziyyətlə, o cümlədən onilliklər boyu Ermənistan tərəfindən törədilən dağıntılar və hazırda Azərbaycan tərəfindən aparılan quruculuq işləri ilə yaxından tanış olmaq üçün yaxşı imkanı yaradacağını söyləyib.
Görüşdə, həmçinin İƏT çərçivəsində əməkdaşlıq gündəliyinin aktual məsələləri, dünyada cərəyan hadisələr fonunda, xüsusilə də islam ümmətini narahat edən məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:306/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation Hissein Brahim Taha
28 June 2022 18:30
On June 28, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Secretary-General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Brahim Taha.
Welcoming the Secretary-General, Minister Jeyhun Bayramov once again congratulated Hissein Brahim Taha on his election to this important post. The Minister noted that Azerbaijan attaches great importance to cooperation with the OIC and has been actively cooperating with the Organization so far. It was noted with gratitude that the OIC has always supported Azerbaijan's just position which is based on international law; also the adoption of relevant resolutions on the settlement of the former conflict, as well as in the post-conflict phase, was highlighted.
Secretary-General Hissein Brahim Taha emphasized that Azerbaijan is an active member of the OIC and noted its contribution to strengthening Islamic solidarity. He noted with satisfaction the meeting with the President of Azerbaijan during his visit. The Secretary-General congratulated Azerbaijan on successfully hosting the Conference of OIC Tourism Ministers.
Minister Jeyhun Bayramov said that the Secretary-General's personal participation in the conference made a positive contribution to the event. It was stressed that Azerbaijan is determined to continue fruitful cooperation with the OIC, as well as other organizations under the OIC umbrella.
Minister Jeyhun Bayramov briefed the OIC leader on the post-conflict situation in the region, the ongoing restoration and reconstruction work. He said that the Secretary-General's visit to the liberated territories will provide a good opportunity to get acquainted with the situation here, including the devastation caused by Armenia for decades and the ongoing reconstruction work carried out by Azerbaijan.
At the meeting, the sides also exchanged views on topical issues of the OIC cooperation agenda, as well as issues of concern to the Islamic Ummah in the light of the latest developments in the world.