No:302/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Əhməd Moallim Fiqi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
26 iyul 2024 14:41
26 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Somali Federativ Respublikasının xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Əhməd Moallim Fiqi ilə görüşüb.
Nazirlər arasında baş tutan təkbətək görüş, daha sonra hər iki tərəfin nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə davam etdirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Somali arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 20 il müddətində, xüsusilə son illər ərzində ölkələrimiz arasında təmasların artmasının əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsində faydalı rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Azərbaycan və Somali arasında siyasi məsləhətləşmələr haqqında imzalanmış sazişə uyğun olaraq, əməkdaşlığın genişləndirilməsində bu kimi mexanizmlərdən istifadənin vacibliyi vurğulanıb.
Bir sıra istiqamətlər, o cümlədən kənd təsərrüfatı, balıqçılıq, neft və qaz sənayesi, yaşıl enerji, humanitar, təhsil sahələri üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün potensialın mövcudluğu, bu istiqamətdə qarşılıqlı təmasların və təcrübə mübadilələrinin aparılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Beynəlxalq və regional təşkilatlar, xüsusilə BMT, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində qarşılıqlı hörmət, dəstək və həmrəyliyə əsaslanan əməkdaşlığın məmnunluq doğurduğu diqqətə çatdırılıb. Somalinin 2025-2026-cı illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzvlüyü müddətində beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik səylərinin tərəfimizdən dəstəklənəcəyi ifadə olunub. Bununla yanaşı, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində ölkəmizin təhsil təqaüd proqramlarından Somalinin faydalana biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Ölkəmizin cari ildə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi çərçivəsində Somali ilə əməkdaşlığa hazır olduğumuz diqqətə çatdırılıb.
Qoşulmama Hərəkatı sədrliyimizin Afrika ölkələri ilə əlaqələrimizin gücləndirilməsinə töhfə verdiyini qeyd edən nazir Ceyhun Bayramov, əməkdaşlığın inkişafının prioritetlərimizdən biri olduğunu və bu istiqamətdə ölkəmizin Afrika İttifaqı Komissiyası münasibətlərinin genişləndirilməsi niyyətində olduğu bildirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə son inkişaflar, habelə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan yenidənqurma işləri və sülh prosesinin qarşısında duran çağırışlar barədə ətraflı məlumatlandırıb. Somali tərəfindən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən davamlı dəstək minnətdarlıqla xatırlanıb.

No:302/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Ahmed Moallim Fiqi
26 July 2024 14:41
On 26 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Federal Republic of Somalia, Ahmed Moallim Fiqi, who is on an official visit to the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, prospects for the development of bilateral and multilateral cooperation between the two countries, future steps to be taken in this direction, as well as the current regional situation were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted that over the 20 years since the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Somalia, particularly in recent years, the increase in contacts between two countries has played a useful role in discussing cooperation prospects. In accordance with the signed agreement on political consultations between Azerbaijan and Somalia, the importance of using such mechanisms to expand cooperation was emphasized.
It was noted that there is potential for the development of cooperation in a number of areas, including agriculture, fisheries, oil and gas industry, green energy, humanitarian and education sectors, and the importance of conducting mutual contacts and exchange of experience in this direction was highlighted.
It was emphasized with satisfaction that cooperation based on mutual respect, support and solidarity within international and regional organizations, particularly the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement, is progressing successfully. It was expressed that Somalia’s non-permanent membership in the United Nations Security Council for 2025-2026 will be supported by our side in efforts toward international peace and security. At the same time, it was noted that Somalia can benefit from Azerbaijan’s educational scholarship programs within the framework of the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation.
It was also noted that within the framework of Azerbaijan’s presidency of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), we are ready to cooperate with Somalia.
Minister Jeyhun Bayramov stated that our chairmanship of the Non-Aligned Movement has contributed to strengthening relations with African countries and noted that the development of cooperation remains one of our priorities, including expanding relations with the African Union Commission.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the other side in detail about recent developments in the region in the post-conflict period, as well as reconstruction efforts in the liberated territories and challenges facing the peace process. The continued support by Somalia for Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty was recalled with gratitude.