Mətbuat şərhi 07 noyabr 2018
No:296/18, 6 Noyabr - Müharibə və silahlı münaqişələr zamanı ətraf mühitin istismarının qarşısının alınması Beynəlxalq Günü ilə bağlı XİN Mətbuat Xidmətinin şərhi
2001-ci ildən etibarən BMT Baş Assambleyası 6 Noyabr tarixini Müharibə və silahlı münaqişələr zamanı ətraf mühitin istismarının qarşısının alınması Beynəlxalq Günü elan edib.Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan Respublikasının təbiətinə, bioloji müxtəlifliyinə, ümumilikdə bölgənin ekoloji durumuna ciddi ziyan dəyib, ətraf mühitin deqradasiyası ilə nəticələnən fəsadlara gətirib çıxarıb, bölgənin təbii ehtiyatları davamlı istismara məruz qalıb.
Hazırda Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğalı altında olan ərazilərin 261 min hektar meşə sahəsi, o cümlədən qiymətli meşə sahələri, təbiət abidələri və pasportlaşmış 145 Şərq Çinarı məhv edilib. Eyni zamanda, bu ərazilərdə “Azərbaycan Respublikasının Qırmızı Kitabına” daxil edilən müxtəlif bitki və heyvan növlərinin böyük hissəsi, xüsusi əhəmiyyətli və mühafizə olunan təbiət əraziləri, habelə nadir biomüxtəliflik nümunələri məhv edilib.
İşğal olunmuş ərazilərdən keçən təbii su mənbələrimiz Ermənistan tərəfindən geniş miqyaslı çirklənməyə məruz qalır. Araz və Kür çaylarının qolları olan Oxçuçay və Ağstafaçayın Ermənistan tərəfindən kəskin çirkləndirilməsi nəticəsində sözügedən çaylarda canlı aləmin yaşayışı üçün ciddi təhlükə yaranıb. Tərtər çayı üzərində inşa edilmiş və 100 min hektardan artıq əkin sahəsinin suvarılmasına hesablanmış Sərsəng su anbarından işğalçı qüvvələr qış mövsümündə sahələrin su atında qalması, yay aylarında isə kəskin su qıtlığı yaratmaqla dağətəyi və aran hissədə məskunlaşan 400 min əhalini təhlükə altında saxlayır. Təsadüfi deyil ki, 2016-cı ildə Avropa Şurası Parlament Assambleyası tərəfindən qəbul olunan Azərbaycanın sərhədyanı rayonlarının sakinlərinin qəsdən sudan məhrum edilməsi ilə bağlı  qətnamədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin sözügedən regiondan dərhal çıxarılması, müstəqil mühəndis və hidroloqlar tərəfindən yerində təhqiqat aparılmasının təmin edilməsi tələb edib.
Azərbaycan Respublikasınanın işğal altında saxlanılan ərazilərində 163 faydalı qazıntı yataqları, o cümlədən qızıl, civə, mis, qurğuşun, sink, daş kömür və digər sərvətlər ermənilər tərəfindən talan edilir. İşğal edilmiş ərazilərin təbii sərvətləri istismarı edilən zaman ətraf mühit standartlarına riayət olunmur və nəticədə ətraf mühitə də ciddi zərər vurulur.
Beynəlxalq hüququn müvafiq müddəaları və öz üzərinə götürdüyü beynəlxalq öhdəliklərə rəğmən  işğal etdiyi Azərbaycan ərazilərində ətraf mühit və təbii sərvətlərii istismar edən Ermənistanın bu siyasəti bölgənin dayanıqlı inkişafı və tərəqqisinə münasibətdə tutduğu laqeyd və qeyri-konstruktiv mövqeyini bir daha bariz şəkildə nümayiş etdirir.
Beynəlxalq ictimaiyyət, xüsusilə də Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində qanunsuz fəaliyyətə və təbii ehtiyatların, ətraf mühitin istismarına bu və ya digər şəkildə, fiziki və hüquqi şəsxlərinin iştirakı ilə, cəlb olunan ölkələr beynəlxalq hüququn ciddi pozulması halının davam etdirilməsinə hər hansı şəkildə yardım etməkdən çəkinməlidirlər.

No:296/18, Commentary by the Press Service of the Ministry of Foreign Affairs on the November 6 – The International Day for Preventing the Exploitation of the Environment in War and Armed Conflict
As a consequence of the military aggression of Armenia, the nature of the Republic of Azerbaijan, its biodiversity and the ecological situation in the region as a whole has been seriously affected, resulting in the environmental degradation and constant exploitation of the region's natural resources.
Currently, 261.000 hectares of forested areas of the territories occupied by the Armenian armed forces, natural monuments there and 145 codificated Eastern Sycamore trees have been destroyed. At the same time, most of the plant and animal species included in the "Red Book of the Republic of Azerbaijan", special and protected natural areas, as well as rare biodiversity patterns were destructed in these areas.
Natural water sources passing through the occupied territories are exposed to large-scale pollution from the side of Armenia. Due to extreme pollution by Armenia of Okhuchay and Aghstafachay, the inflows of the Araxes and Kura rivers, there is a serious threat to the wildlife in these rivers. The occupying forces use the Sarsang reservoir, which is built on Tartar River in order to irrigate more than 100,000 hectares of arable lands, to threaten 400,000 people living in the foothills and plane areas. By deliberate opening and closing of the dams they create artificial floods in the winter season and droughts in the summer months. It is no coincidence that the resolution entitled “Inhabitants of frontier regions of Azerbaijan are deliberately deprived of water” adopted by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in 2016, contains clear demand concerning the immediate withdrawal of Armenian armed forces of from the mentioned region and investigation by independent engineers and hydrologists to be ensured.
163 mineral deposits, including gold, mercury, copper, plumbum, zinc, coal and other resources are being plundered by Armenia in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. During the exploitation of the natural resources in the occupied territories, the ecological standards are not complied with, and consequently, the environment is seriously damaged.
The policy of Armenia exploiting environmental and natural resources in the occupied territories of Azerbaijan despite the relevant provisions of international law and international commitments of this country once again demonstrates clearly its indifferent and non-constructive position towards the region's sustainable development and progress.