No:291/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun Əfqanıstanın xarici işlər nazirinin müavini Mohammad Naim Vardak ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
03 iyul 2025 10:18
2 iyul 2025-ci il tarixində Bakıda Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Əfqanıstanın xarici işlər nazirinin müavini Mohammad Naim Vardak ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Əfqanıstan arasında iqtisadi, ticarət, tranzit-nəqliyyat, diplomatik, humanitar, konsulluq və digər sahələrdə əməkdaşlıq müzakirə olunub, əlaqələrin dərinləşdirilməsinin vacibliyi qeyd edilib.
Nazir müavini Elnur Məmmədov keçmiş münaqişə zamanı Əfqanıstanın ölkəmizin ədalətli mövqeyini birmənalı dəstəklədiyi üçün minnətdarlığını ifadə edib.
Əfqanıstan nümayəndə heyətinin də iştirak edəcəyi İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının 17-ci Sammitinin əhəmiyyətinə toxunulub.
Mohammad Naim Vardak beynəlxalq tədbirlərdə iştirak üçün dəvətə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə edərək, bu qəbildən olan təşəbbüslərin ölkələr arasında dialoqun və qarşılıqlı anlaşmanın təşviq etdiyini vurğulayıb.

No:291/25, Press release on the meeting between Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov and Deputy Foreign Minister of Afghanistan Mohammad Naeem Wardak
03 July 2025 10:18
On 2 July, 2025, Elnur Mammadov, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, met with Mohammad Naeem Wardak, Deputy Minister of Foreign Affairs of Afghanistan in Baku.
During the meeting, the sides discussed cooperation between Azerbaijan and Afghanistan in various fields, including economy, trade, transit and transportation, diplomacy, humanitarian affairs, consular services, and other areas, emphasizing the importance of further strengthening bilateral ties.
Deputy Minister Elnur Mammadov expressed appreciation for Afghanistan's unequivocal support of Azerbaijan's just position during the past conflict.
Significance of the upcoming 17th Summit of the Economic Cooperation Organization – expected to be attended by the Afghan delegation—was also noted.
Deputy Minister Mohammad Naeem Wardak thanked the Azerbaijani side for the invitation to participate in international events, highlighting that such initiatives promote dialogue and mutual understanding between countries.