No:291/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğlu arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
28 may 2023 22:11
28 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mevlüt Çavuşoğluna zəng vurub.
Nazir Ceyhun Bayramov Türkiyədə keçirilən prezident və parlament seçkilərində Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Cümhur İttifaqının səs çoxluğu ilə qətiyyətli qələbəsi münasibətilə nazir Çavuşoğluna təbriklərini çatdırıb.
Azərbaycanla qardaş Türkiyə arasında strateji müttəfiqliyimizin daha da möhkəmlənəcəyinə, ikitərəfli və regional çərçivədə hərtərəfli əlaqələrimizin genişlənəcəyinə əminlik ifadə olunub.

No:291/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu
28 May 2023 22:11
On 28 May 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov made a phone call to Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Mevlüt Çavuşoğlu.
Minister Jeyhun Bayramov conveyed his congratulations to Minister Çavuşoğlu on the occasion of the decisive victory of President of the Republic of Türkiye, Mr. Recep Tayyip Erdoğan, and the People’s Alliance by a majority of votes in the presidential and parliamentary elections held in Türkiye.
Confidence was expressed that our strategic alliance between Azerbaijan and brotherly Türkiye will further strengthen, and that our comprehensive relations in bilateral and regional frameworks will expand.
Minister of Foreign Affairs Mevlüt Çavuşoğlu expressed his gratitude for the attention and congratulations.