No:288/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Belçika Krallığının xarici işlər, Avropa məsələləri, xarici ticarət və federal mədəniyyət institutları üzrə naziri Hadja Lahbib ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov NATO Zirvə görüşündə iştirakı çərçivəsində Belçika Krallığının xarici işlər, Avropa məsələləri, xarici ticarət və federal mədəniyyət institutları üzrə naziri Hadja Lahbib ilə görüşüb.
Görüş zamanı ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin perspektivləri, habelə postmünaqişə dövründə mövcud regional vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında qarşılıqlı səfərlərin, beynəlxalq tədbirlər zamanı təmasların əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirəsinə mühüm töhfələr verdiyi diqqətə çatdırılıb. Mövcud əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd edilib.
Cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi etməsinin iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlığın perspektivlərini aktuallaşdırdığı vurğulanıb.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları, xüsusilə Avropa İttifaqı (Aİ) ilə münasibətlərdən ətraflı bəhs olunub.
Mövcud regional vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma və sülh prosesi, geniş mina təhdidi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandıran nazir Ceyhun Bayramov, Ermənistanın hərbiləşmə siyasətinin sülh gündəliyinə təhdid törətdiyini diqqətə çatdırıb. Sülh sazişi üzrə danışıqlar barədə məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov sülh sazişi mətni üzrə əhəmiyyətli irəliləyişə baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyasında ölkəmizə qarşı davam edən ərazi iddialarının davamlı sülh üçün maneə olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:288/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs, European Affairs, Foreign Trade and Federal Cultural Institutions of the Kingdom of Belgium Hadja Lahbib
10 July 2024 18:06
On 10 July 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs, European Affairs, Foreign Trade and Federal Cultural Institutions of the Kingdom of Belgium, Hadja Lahbib, on the sidelines of the NATO Summit.
During the meeting, prospects of the bilateral and multilateral cooperation agenda, as well as the existing regional situation in the post-conflict period, were discussed.
It was noted that mutual visits and contacts during international events between the two countries make important contributions to the discussion of cooperation issues. The importance of further developing the existing cooperation was emphasized.
It was highlighted that our country’s hosting of the COP29 this year brings to the forefront the prospects for cooperation in the field of combating climate change.
Opportunities for cooperation within regional and international organizations, particularly relations with the European Union, were discussed in detail.
Providing detailed information on the current regional situation and realities, the normalization and peace process between Azerbaijan and Armenia, as well as the extensive mine threat, Minister Jeyhun Bayramov noted that Armenia’s militarization policy poses a threat to the peace agenda. Informing about the negotiations on the peace agreement, Minister Jeyhun Bayramov emphasized that despite significant progress on the text of the peace agreement, ongoing territorial claims against our country in the Constitution of Armenia remain an obstacle to lasting peace.