No:287/25, Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayevin Rusiya Xarici İşlər Nazirliyində görüşü ilə bağlı Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadənin yerli medianın sorğusuna cavabı
01 iyul 2025 17:19
Sual: 1 iyul 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayevin Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinə çağırıldığı, Yekaterinburqda baş verən hadisələr, eləcə də Rusiyanın “Rossiya seqodnya” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin filialı olan “Sputnik-Azərbaycan”ın ofisində həyata keçirilən tədbirlər ilə bağlı məsələlərin müzakirə olunduğu barədə Rusiya XİN-i məlumat yayıb. Bu məlumatı necə şərh edərdiniz.
Cavab: 1 iyul tarixində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rəhman Mustafayevin Rusiya Xarici İşlər Nazirliyində görüşündə ilk növbədə Yekaterinburqda qanunun ciddi şəkildə pozularaq, aralarında həm Azərbaycan, həm də Rusiya vətəndaşları olan soydaşlarımızın qətli və xüsusi qəddarlıqla döyülərək xəsarət alması ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının etiraz notası qarşı tərəfə təqdim olunub.
Notada bununla yanaşı, Rusiya hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən həmvətənlərimizin dindirilməsi zamanı tətbiq edilən işgəncə və ləyaqəti alçaldan hərəkətlərdən istifadə edilməsinə görə qəti etiraz bildirilib.
Hüquq-mühafizə orqanlarının bu hərəkətlərinin Rusiya Federasiyasının qanunvericiliyinin və beynəlxalq səviyyədə qəbul olunmuş əsas insan hüquq və azadlıqlarının pozuntusu olduğu diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, reydlərin təşkili və keçirilməsi zamanı azərbaycanlılara qarşı nümayiş etdirilən etnik dözümsüzlük, bu kimi halların Rusiya mediasında işıqlandırılmasının ciddi narahatlıq doğurduğu bildirilib.
Rusiya hüquq-mühafizə orqanlarının qanunsuz hərəkətlərinin, həmvətənlərimizin qətlinin və ağır yaralanmasının Azərbaycan Respublikası ictimaiyyətində son dərəcə mənfi reaksiyaya səbəb olduğu qeyd edilib.
Rusiya tərəfindən bu hücumların hərtərəfli və obyektiv araşdırılması, habelə təqsirkarların Rusiya Federasiyasının mövcud qanunvericiliyinə uyğun olaraq məsuliyyətə cəlb edilməsi üçün təcili tədbirlər görülməsi tələb olunub.
“Rossiya seqodnya” Beynəlxalq İnformasiya Agentliyinin filialı kimi təqdim edilən “Sputnik-Azərbaycan”ın ofisində həyata keçirilən tədbirlər ilə bağlı səfir öz növbəsində ölkəmizin mövqeyini qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının hüquq-mühafizə orqanlarının ofisdə həyata keçirilmiş əməliyyat-axtarış tədbirləri ölkəmizin qanunvericiliyinə və beynəlxalq öhdəliklərinə tam uyğundur.
Məlum olduğu kimi, cari ilin 12 fevral tarixində “Rossiya seqodnya” beynəlxalq informasiya ağentliyi” Federal Dövlət Unitar müəssisənin Bakı filialının rəhbəri XİN-ə çağırılaraq, onların ölkəmizdə filial və nümayəndəlik kimi fəaliyyət göstərməsi üçün hüquqi əsas olmadığı diqqətə çatdırılıb və filialın fəaliyyətini 3 gün ərzində dayandırması haqqında bildiriş qarşı tərəfə təqdim edilib. Buna baxmayaraq, qeyd edilən filialın akkreditasiyası ləğv edilmiş Rusiya Federasiyası vətəndaşları və filial qanunsuz şəkildə fəaliyyətini davam etdirib.
Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatında da qeyd edildiyi kimi, hal-hazırda sözügedən qanunsuz fəaliyyət ilə bağlı Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri üzrə cinayət işi başlanılıb və istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Bununla əlaqədar, Rusiya tərəfinin narazılığının heç bir əsası olmadığı diqqətə çatdırılıb və Rusiya tərəfi Azərbaycanın daxili işlərinə qarışmamağa çağırılıb.
Rusiya hüquq-mühafizə orqanlarından fərqli olaraq, Azərbaycan tərəfinin tədbirlərinin və onların həyata keçirilmə tərzinin tam qanuni olduğu bildirilib.
Ümumilikdə, Rusiya tərəfindən həyata keçirilən qeyd edilən fəaliyyət və hərəkətlərin iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərə zidd olduğu xatırlanıb.

No:287/25, Response by Aykhan Hajizada, Head of the Press Service Department, to the local media inquiry regarding the meeting of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation Rahman Mustafayev, at the Russian Ministry of Foreign Affairs
01 July 2025 17:19
Question: The Russian Ministry of Foreign Affairs has published an information that on 1 July 2025, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation Rahman Mustafayev was summoned to the Russian Ministry of Foreign Affairs, and issues related to the events took place in Yekaterinburg, as well as measures taken at the office of “Sputnik-Azerbaijan,” a branch of the Russian International News Agency “Rossiya segodnya”, were discussed. How would you comment on this information?
Answer: First of all, during the meeting of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation Rahman Mustafayev at the Russian Ministry of Foreign Affairs on 1 July, a note verbal on protest of the Republic of Azerbaijan was presented to the Russian side regarding the murder and injury of our compatriots in Yekaterinburg, among whom were both the citizens of Azerbaijan and Russia, as a result of beating with particular cruelty, in serious violation of the legal norms.
In the note verbale, a firm protest was also expressed against the use of torture and degrading treatment by Russian law enforcement agencies during the interrogation of our compatriots.
It was noted that these actions of law enforcement agencies were a violation of the legal norms of the Russian Federation and internationally recognized fundamental human rights and freedoms.
At the same time, it was noted that the ethnic intolerance demonstrated against Azerbaijanis during the organization and conduct of the raids, as well as the coverage of such cases in the Russian media, is of serious concern.
It was noted that the illegal actions of the Russian law enforcement agencies, the murder and serious injury of our compatriots, caused an extremely negative public reaction in the Republic of Azerbaijan.
The Russian side was demanded to conduct a thorough and objective investigation of these attacks, as well as take urgent measures to bring the perpetrators to justice based on the current legislation of the Russian Federation.
The Ambassador has also conveyed our country’s position regarding the measures taken at the office of “Sputnik-Azerbaijan,” which is presented as a branch of the International News Agency “Rossiya segodnya.”
The operational and search measures taken by the law enforcement agencies of the Republic of Azerbaijan at the office are fully consistent with the legislation of our country and international obligations.
As is known, on 12 February this year, the head of the Baku branch of the Federal State Unitary Enterprise “Rossiya segodnya” international information agency was summoned to the Ministry of Foreign Affairs, and it was brought to the attention that there was no legal basis for their operation as a branch and representative office in our country, and a notification was submitted to suspend the branch’s activities within 3 days. Despite this, the citizens of the Russian Federation, whose accreditation of the said branch was revoked, and the branch continued to operate illegally.
As noted in the information of the Ministry of Internal Affairs, a criminal case has been initiated under the relevant articles of the Criminal Code in connection with the said illegal activity, and investigative measures are being continued.
In this regard, it was emphasized that there is no basis for the discontent of the Russian side, and they were called for non-interference in the internal affairs of Azerbaijan.
It was stated that, unlike the Russian law enforcement agencies’ actions, the measures of the Azerbaijani side and the manner in which they were implemented are completely legal.
In general, it was noted that the said activities and actions carried out by Russia contradict the bilateral relations between the two countries.