No:285/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ-ın Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Dövlət Katibinin köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Riker ilə telefon danışığına dair məlumatı
28 iyul 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə ABŞ-ın Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Dövlət Katibinin köməkçisi vəzifəsini icra edən Filip Riker arasında telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər bölgədə mövcud olan vəziyyəti və üçtərəfli bəyanatların həlli ilə bağlı məsələləri müzakirə ediblər.
İki ölkə sərhədində yaşanan gərginlikdən narahatlıq ifadə edən Filip Riker vəziyyətin sabitləşməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə sərhədində baş verən gərginliklər, xüsusilə də son günlərdə Ermənistan tərəfindən təxribatlara əl atılması, Azərbaycan mövqelərinin intensiv atəşə tutulması və nəticədə 23 iyul tarixində Azərbaycanın bir hərbi qulluqçusunun şəhid olması, 28 iyul tarixində isə iki hərbi qulluqçumuzun yaralanması barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Azərbaycan tərəfinin bu təxribatlara cavab olaraq müvafiq tədbirlər gördüyü və sərhəd mövqelərimizi müdafiə etdiyi qeyd olunub.
Nazir Azərbaycanın vəziyyətin gərginləşməsində maraqlı olmadığını və bütün fikir ayrılıqlarının siyasi və diplomatik yolla həllinin tərəfdarı olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Ermənistanın məsuliyyətini dərk etməsinin və təxribatlara son verməsinin vacib olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.

No:285/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with Philip Reeker, Acting US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs
28 July 2021 21:00
On July 28, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Philip Reeker, Acting US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs.
Minister Jeyhun Bayramov informed the opposite side about the tensions on the border between the two states, especially the recent provocations by Armenia, the intensive shelling of Azerbaijani positions, as a result of which one Azerbaijani serviceman was killed on July 23, and two of our servicemen on July 28 were injured. It was noted that the Azerbaijani side took appropriate measures in response to these provocations and defended its border positions.
The Minister stressed that Azerbaijan is not interested in the escalation of the situation and supports the settlement of all disagreements through political and diplomatic means.
Minister Jeyhun Bayramov brought to the attention of the opposite side the importance of Armenia's awareness of its responsibility and stopping provocations.