No:284/24, Xarici İşlər Nazirliyinin rəhbər heyətinin Fəxri Xiyaban və Şəhidlər Xiyabanı ziyarətinə dair mətbuat məlumatı
9 iyul - Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanları əməkdaşlarının peşə bayramı ərəfəsində 8 iyul 2024-cü il tarixində Xarici İşlər Nazirliyinin heyəti Fəxri Xiyaban və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib.
Fəxri Xiyabana ziyarət çərçivəsində xalqımızın Ümummilli Lideri, dövlətçilik və diplomatiya tariximizdə misilsiz xidmətləri olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin məzarı önünə əklil qoyulub, gül dəstələri düzülüb, dahi şəxsiyyətin əziz xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib.
Şəhidlər Xiyabanına ziyarət zamanı ərazi bütövlüyü və suverenliyimiz uğrunda canlarından keçən Şəhidlərimizin xatirəsinə ucaldılan "Əbədi məşəl" abidəsinin qarşısına əklil qoyulub, Şəhidlərimizin məzarları üzərinə gül dəstələri düzülüb, əziz xatirələri dərin hörmətlə anılıb.

No:284/24, Press release on the visit of the leadership of the Ministry of Foreign Affairs to the Alley of Honor and the Alley of Martyrs
08 July 2024 13:40
On 8 July 2024, on the eve of 9 July – the professional holiday of the employees of the diplomatic service bodies of the Republic of Azerbaijan, the staff of the Ministry of Foreign Affairs visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs.
Within the framework of the visit to the Alley of Honor, a wreath was laid at the grave of the National Leader of our people, Heydar Aliyev, who rendered exceptional services to the history of our statehood and diplomacy, flowers were laid, and the cherished memory of the great personality was honored with deep respect.
During the visit to the Alley of Martyrs, a wreath was laid in front of the “Eternal Flame” monument erected in memory of our martyrs who sacrificed their lives for our territorial integrity and sovereignty, flowers were placed on their graves, and their cherished memory was commemorated with deep respect.