Mətbuat şərhi 04 iyul 2024
3 iyul 2024-cü il tarixində Azərbaycan Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev, Türkiyə Prezidenti Zati-aliləri Rəcəb Tayyib Ərdoğan və Pakistanın Baş naziri Zati-aliləri Şahbaz Şərif Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Dövlət Başçıları Şurasının 24-cü iclası çərçivəsində Astanada görüşüblər.
Üçtərəfli zirvə görüşündə Azərbaycan, Türkiyə və Pakistan arasında münasibətlər, həmçinin Qəzza, Kipr, Kəşmir, İslamofobiya kimi regional və qlobal məsələlər müzakirə olunub.
Daha öncə Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan üçtərəfli əməkdaşlıq prosesi çərçivəsində parlament spikerləri və xarici işlər nazirləri səviyyəsində keçirilmiş görüşlərin həmçinin dövlət başçıları səviyyəsində təşkili nəzərdə tutulur. Habelə, üç ölkə arasında əməkdaşlıq imkanlarını inkişaf etdirmək üçün ortaq niyyət təsdiqlənib.
Azərbaycan-Türkiyə-Pakistan arasında üçtərəfli əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin üç ölkənin xalqlarının inkişafı ilə yanaşı, regional və qlobal sülhün və sabitliyin möhkəmlənməsinə xidmət edəcəyinə dair razılıq ifadə olunub.
Üç ölkə suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə uyğun olaraq münaqişələrin həllində müvafiq ölkələr arasında dialoqun prioritetləşdirilməsini dəstəklədiklərini bildiriblər.
Transmilli təhdidlərə, xüsusilə terrorizmə qarşı mübarizədə üç ölkə arasında əməkdaşlığın və bu məsələnin birgə həllinin vacibliyi də bir daha təsdiqlənib.
Üçtərəfli əməkdaşlıq prosesi çərçivəsində növbəti görüşlər hər üç ölkədə, yəni Azərbaycan, Türkiyə və Pakistanda keçiriləcək.

Press release 04 July 2024
H.E. Ilham Aliyev, President of Azerbaijan, H.E. Recep Tayyip Erdoğan, President of Türkiye, and H.E. Shahbaz Sharif, Prime Minister of Pakistan met in Astana on 3 July 2024 on the side-lines of the 24th Meeting of the Council of Heads of State of the Shanghai Cooperation Organization.
In the trilateral summit, relations among, Azerbaijan, Türkiye and Pakistan as well as regional and global matters, such as Gaza, Cyprus, Kashmir, Islamophobia, were discussed.
The Azerbaijan-Türkiye-Pakistan trilateral cooperation process, which held meetings at the level of Speakers of Parliaments and Ministers of Foreign Affairs previously, would also meet at the level of state leaders. Their common will to develop opportunities for cooperation among the three countries was also affirmed.
It was agreed that strengthening of trilateral cooperation among Azerbaijan-Türkiye-Pakistan would not only contribute to prosperity of the peoples of the three countries, but also serve to promote regional and global peace and stability.
The three countries expressed their support for prioritizing dialogue among relevant countries in conflict resolution, in line with principles of sovereignty and territorial integrity.
The importance of cooperation among the three countries in combating transnational threats, particularly in the fight against terrorism, and joint resolution of this matter was also reaffirmed.
Subsequent meetings of the trilateral cooperation process would be held in all the three countries, namely Azerbaijan, Türkiye and Pakistan.