No:282/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Mustafa Şentopun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşünə dair məlumatı
28 iyul 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Mustafa Şentopun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov, qardaş Türkiyə Böyük Millət Məslisinin sədrini səmimiyyətlə salamlayaraq, Azərbaycan Milli Məclisinin sədri, Pakistan İslam Respublikasının Milli Assambleyasının sədri və Türkiyə Böyük Millət Məslisinin sədri arasında ilk üçtərəfli görüşün keçirilməsini böyük tarixi hadisə kimi qiymətləndirib və bu münasibətlə təbriklərini çatdırıb.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Mustafa Şentop üç qardaş ölkələr arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin həm ölkələrimizin və xalqlarımızın rifahına, həm də bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına xidmət etdiyini vurğulayıb. O, parlament diplomatiyası çərçivəsində üç ölkə nümayəndələrinin bir araya gəldiyini məmnunluqla qeyd edib. Mustafa Şentop, həmçinin Azərbaycanın ərazilərini işğaldan azad etməsi ilə bağlı bölgədəki cari vəziyyətə toxunaraq, Azərbaycanın Ermənistan ilə sülh müqaviləsinin imzalanmaq təklifini çox mühüm addım kimi dəyərləndirib. Azərbaycanın humanitar sahədə önəmli addımlar atdığını qeyd edən Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri, Ermənistan tərəfindən bütün mina xəritələrinin Azərbaycana verilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, öz növbəsində üç qardaş ölkənin parlament rəhbərlərinin görüşü nəticəsində Bakı Bəyannaməsinin imzalanmasını məmnunluqla qeyd edib. O, bu hadisənin qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişafına töhfə verəcəyindən əminlik ifadə edib. Nazir, dövlətlərimiz arasında əlaqələrin xüsusi önəm daşıdığını, bu əlaqələrin geniş və hərtərəfli olduğunu vurğulayıb. 2021-ci ilin yanvarında İslamabadda üç ölkənin xarici işlər nazirlərinin bir araya gədiyini xatırlayan nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında bütün sahələrdə əlaqələrin inkişaf etməkdə olduğunu qeyd edib. Nazir, həmçinin Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Şuşaya səfərini və qəbul olunmuş Şuşa Bəyannaməsini tarixi hadisə kimi qiymətləndirib. Azərbaycan xalqının 44 günlük Vətən müharibəsinin başladığı ilk gündən etibarən Türkiyə xalqının, başda Türkiyə Prezidenti olmaqla bütün səviyyələrdə dəstəyini hiss etdiyini və bunun yüksək dəyərləndirildiyi vurğulanıb. Nazir hazırda Türkiyənin bölgədə sülhün təmin edilməsi istiqamətində tam dəstəyini hiss etdiyimizi və bunu alqışladığımızı qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Görüş zamanı tərəflər, eyni zamanda Azərbaycan və Türkiyə arasında ikitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərin gündəliyi üzrə, o cümlədən parlament əməkdaşlığı istiqamətində, habelə regional təhlükəsizlik mövzuları ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparıblar.
Tərəflər, həmçinin çoxtərəfli platformalarda və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələlərini müzakirə ediblər.

No:282/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the delegation led by the Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye Mustafa Şentop
On July 28, 2021, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with a delegation led by the Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye Mustafa Şentop, who is on an official visit to our country.
Warmly welcoming the Speaker of the Grand National Assembly of fraternal Türkiye, Foreign Minister Jeyhun Bayramov praised the first trilateral meeting between the Speaker of the Azerbaijani Parliament, the Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan, and the Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye, and conveyed his congratulations on this occasion.
Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye Mustafa Şentop stressed that the friendly and fraternal relations between the three brotherly countries serve both the welfare of our countries and peoples, as well as peace and security in the region. He noted with satisfaction that the representatives of the three countries met in the framework of parliamentary diplomacy. Mustafa Şentop also touched upon the current situation in the region in connection with the liberation of Azerbaijani territories from occupation, calling Azerbaijan's proposal to sign a peace agreement with Armenia a very important step. Noting that Azerbaijan has taken important steps in the humanitarian sphere, the Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye stressed the need for Armenia to provide Azerbaijan with all mine maps.
Minister Jeyhun Bayramov, in his turn, noted with satisfaction the signing of the Baku Declaration as a result of a meeting of parliamentary leaders of the three brotherly countries. He expressed confidence that this event will contribute to the further development of mutual cooperation. The Minister stressed the importance of relations between the two countries, noting that these relations are broad and comprehensive. Recalling that the foreign ministers of the three countries met in Islamabad in January 2021, Minister Jeyhun Bayramov noted that relations between the two countries are developing in all areas. The Minister also described the visit of Turkish President Recep Tayyip Erdoğan to Shusha and the adopted Shusha Declaration as a historic event. It was emphasized that since the first day of the 44-day Patriotic War, the Azerbaijani people felt the support of the Turkish people starting by the President of Türkiye at all levels, and this was highly appreciated. The Minister brought to the attention of the opposite side that at present we feel Türkiye's full support in ensuring peace in the region and we welcome it.
During the meeting, the sides also exchanged views on the agenda of bilateral cooperation between Azerbaijan and Türkiye, including in the field of parliamentary cooperation, as well as regional security issues.
The sides also discussed issues of cooperation and mutual support in multilateral platforms and within international organizations.