No:281/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Avropa Şurasının İşgəncənin və Qeyri-insani yaxud Ləyaqəti Alçaldan Rəftar və ya Cəzanın Qarşısının Alınması üzrə Komitəsinin (İQAK) 3 iyul 2024-cü il tarixli ictimai bəyanatına dair şərhi
04 iyul 2024 09:53
3 iyul 2024-cü il tarixində Avropa Şurasının İşgəncənin və Qeyri-insani yaxud Ləyaqəti Alçaldan Rəftar və ya Cəzanın Qarşısının Alınması üzrə Komitəsinin (İQAK) Azərbaycanla bağlı ictimai bəyanatın dərc olunması barədə qərar qəbul etməsi bizi dərindən təəssüfləndirdi. İQAK, həmçinin "İşgəncənin və qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftarın və ya cəzanın qarşısının alınması haqqında" Avropa Konversiyasının tələbinə zidd olaraq, Azərbaycanın müvafiq razılığı alınmadan 2022-ci ildə edilmiş xüsusi səfərinin yekunları üzrə hazırlanmış hesabatı tam şəkildə dərc etmək barədə əvvəllər presedenti olmayan qərar qəbul edib. Bu yanaşma ədalətsiz və əsassızdır, habelə hüquqi baxımdan sual yaradır.
2002-ci ildən etibarən İQAK bir neçə dəfə ölkəmizə dövri və xüsusi səfər həyata keçirib və Konvensiyanın Azərbaycan tərəfindən həyata keçirilməsinə dair hesabatlar dərc edib. Azərbaycan hesabatlarda qeyd olunan hər bir müddəa üzrə hökumətin mövqeyini təqdim edib. Bununla yanaşı, ictimai bəyanatda da qeyd edildiyi kimi, müvafiq çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün aidiyyəti üzrə addımlar atılıb və Komitənin tövsiyələri hər zaman nəzərə alınıb.
Əməkdaşlıq müddətində Komitəyə bu günə qədər etdiyi səfərlər zamanı lazımi dəstək göstərilib. Yerli təhqiqatların aparılmasına dəstək göstərilməsi ilə yanaşı, nümayəndə heyəti üzvlərinin mümkün ən yüksək səviyyədə qəbul olunmasını təmin etmək üçün addımlar atılıb və əməkdaşlığın əsaslarının möhkəmləndirilməsi üçün bütün səylər göstərilib.
Bu qərarın 2024-cü ilin yanvarında Avropa Şurası Parlament Assambleyası (AŞPA) tərəfindən Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərini ratifikasiya etməmək barədə qərəzli qərarından sonra yaranmış Azərbaycan-Avropa Şurası münasibətlərində mövcud vəziyyətin fonunda qəbul edilməsi xüsusilə təəssüf doğurur.
Biz bir sıra dövlət qurumları ilə konstruktiv əməkdaşlığın əvəzinə, məsuliyyəti onların üzərinə yıxan sözügedən ictimai bəyanatdakı tənqidləri rədd edirik.
Azərbaycan azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin müdafiə olunması ilə yanaşı, müvafiq təcrübənin ümumi qəbul edilmiş standartlara uyğunlaşdırılması sahəsində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə etməkdədir.

No:281/24, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on the public statement of the Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) dated 3 July 2024
We deeply regret that the Council of Europe’s Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) has decided to issue a public statement concerning Azerbaijan on 3 July 2024. CPT has also taken an unprecedented decision to publish the whole report prepared following its ad hoc visit of 2022, without the proper consent of Azerbaijan as it is required by the European Convention against Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment. Such an approach is unfair, unjustified, and legally questionable.
Since 2002 the CPT has conducted multiple periodic and ad hoc visits and published reports on the implementation of the Convention by Azerbaijan. Azerbaijan has provided the government’s response on every point mentioned in the reports. Moreover, as also noted in the public statement, appropriate steps have been taken to remedy relevant imperfections, and Committee’s recommendations have always been taken into account.
Throughout the years of cooperation, the Committee has been provided with the necessary support on its visits to date. Not only have its investigations on the spot been facilitated, but steps have been taken to ensure that the delegation members are received at the highest possible level and every effort has been made to strengthen the foundations of co-operation.
It is especially unfortunate that this decision has been taken in the present situation of relations between Azerbaijan and the Council of Europe created following the biased decision by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) not to ratify the credentials of the Azerbaijani delegation to PACE in January 2024.
We reject the criticisms in the public statement, which are leveled at some state institutions, holding them responsible rather than engaging in constructive cooperation.
Azerbaijan is making great progress not only in the protection of persons deprived of their liberty, but also in bringing relevant practices up to commonly accepted standards.