Mətbuat şərhi 28 sentyabr 2020 12:31
No:281/20, AR XİN Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Estoniya Xarici İşlər naziri Urmas Reinsalu ilə telefon danışığına dair məlumatı
28 sentyabr 2020 12:31
27 sentyabr 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Estoniya Xarici İşlər naziri Urmas Reinsalu ilə telefon danışığı baş tutub.
Bölgədə davam edən gərgin vəziyyətdən narahatlığını ifadə edən Estoniya xarici İşlər naziri, tərəfləri təmkinli davranmağa çağırıb və münaqişənin dialoq yolu ilə həllinin vacibliyini qeyd edib.
Öz növbəsində, nazir Ceyhun Bayramov Estoniyalı həmkarını Ermənistanın davam edən son dərəcə təxribatçı addımlarının davamı olaraq, 27 sentyabr tarixində cəbhə boyu Azərbaycana qarşı yeni təcavüz aktı törətdiyini və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin buna cavab olaraq əks tədbirlər gördüyünü bildirib. Azərbaycanlı mülki şəxsləri və obyektləri məqsədyönlü şəkildə hədəfə alan Ermənistan tərəfinin bu dəfə də beynəlxalq humanitar hüququ kobudcasına pozaraq dinc əhalini artilleriya atəşinə tutduğu və nəticədə Azərbaycanın mülki əhalisi arasında itkilərin olduğu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıldı. Azərbaycan silahlı qüvvələrinin öz beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində mülki əhalinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün düşmən qüvvələrinə qarşı cavab tədbirləri gördüyü vurğulandı. Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə yaşanan bu gərginliyin tam məsuliyyətinin Ermənistan üzərində olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.

No:281/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Estonia Urmas Reinsalu
28 September 2020 12:31
On September 27, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Estonian Foreign Minister Urmas Reinsalu.
Expressing concern over the ongoing tense situation in the region, the Estonian Foreign Minister called the parties to exercise restraint and stressed the importance of resolving the conflict through dialogue.
In his turn, Minister Jeyhun Bayramov told his Estonian counterpart that as a continuation of the ongoing provocative steps of Armenia, on September 27 of this year, a new act of aggression was committed against Azerbaijan along the frontline, and the Armed Forces of Azerbaijan took countermeasures in response. It was brought to the attention of the other side that Armenia, which purposefully targeted Azerbaijani civilians and facilities, once again violated the international humanitarian law by opening artillery fire at civilians which resulted in casualties among the Azerbaijani civilian population. It was noted that the Armed Forces of Azerbaijan have taken countermeasures against enemy forces to ensure the security of the civilian population within its internationally recognized borders. Minister Jeyhun Bayramov informed the other side that Armenia is fully responsible for the tension in the region.