No:278/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri İsrael Katz ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
28 iyun 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İsrail Dövlətinin xarici işlər naziri İsrael Katz arasında telefon danışığı aparılıb.
Tərəflər iki ölkə arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin cari vəziyyəti və perspektivlərini, beynəlxalq və regional məsələləri, Qəzza ətrafında yaranmış vəziyyəti müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov Qəzzada qısa müddət ərzində atəşkəsin əldə olunmasının, hər iki tərəfdən mülki əhalinin hədəf alınmamasının, İsrail-Fələstin münaqişəsininin sülh yolu ilə həllinin vacibliyini vurğulayıb.
Azərbaycanın Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirə (AQEM) çərçivəsində 2024-2026-cı illəri əhatə edən sədrliyi çərçivəsində görülməsi zəruri olan işlər və planlar telefon danışığı zamanı nəzərdən keçirilib.
Nazir Ceyhun Bayramov post-münaqişə dövründə bölgədəki mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, mina təhdidi ilə mübarizə məsələləri, habelə Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesi barədə qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi çərçivəsində iki ölkə arasında əməkdaşlıq üçün əlavə imkan yarandığı vurğulanıb.

No:278/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Israel Katz
01 July 2024 17:15
On 28 June 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the State of Israel, Israel Katz.
The sides discussed the current state and prospects of cooperation between the two countries, as well as international and regional issues, including the situation around Gaza.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the importance of achieving a ceasefire in Gaza in the short term, refraining from targeting civilians on both sides, and resolving the Israel-Palestine conflict through peaceful means.
During the telephone conversation, the necessary work and plans to be carried out within the framework of Azerbaijan’s chairmanship of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA) for the period 2024–2026 were reviewed.
Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information to the other side on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, large-scale reconstruction and rebuilding works carried out in the liberated territories, efforts to combat the mine threat, as well as the peace process between Azerbaijan and Armenia.
It was emphasized that Azerbaijan’s presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) creates additional opportunities for cooperation between the two countries.