No:277/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Hindistan səfiri ilə XİN-də keçirilən görüşə dair məlumatı
09 iyun 2022 12:25
9 iyun 2022-ci il tarixində Hindistanın ölkəmizdəki səfiri Bavitlung Vanlalvavna Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb.
Görüşdə Hindistanın hakim partiyasının rəsmiləri tərəfindən İslam dininə qarşı və Məhəmməd peyğəmbər ilə bağlı təhqiramiz ifadələr işlədilməsinin qəbuledilməz olduğu bildirilib.
Hindistan rəsmilərinin sərgilədiyi islamofob mövqeyin bütün dünya müsəlmanlarının hissiyatına toxunduğu qeyd edilib və Azərbaycanın bu davranışı qınadığı Hindistan səfirinin diqqətinə çatdırılıb.
Bu kimi halların, müxtəlif dinlərdən olan insanların sülh şəraitində birgə yaşayışına xələl gətirdiyi qeyd olunub. Sözügedən rəsmilərə qarşı Hindistan hökuməti tərəfindən sərt tədbirlərin görülməsinin gözlənildiyi ifadə edilib.

No:277/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting with the Ambassador of India at the Foreign Ministry
On June 9, 2022, Ambassador of India to Azerbaijan Bavitlung Vanlalvavna was summoned to the Ministry of Foreign Affairs.
At the meeting it was stated that the use of insulting remarks by officials of the ruling party of India against Islam and the Prophet Muhammad is unacceptable.
It was noted that the Islamophobic position shown by Indian officials affected the feelings of Muslims around the world, and it was brought to the attention of the Indian Ambassador that Azerbaijan condemns such behavior.
It was stated that such cases undermine the peaceful coexistence of people of different religions. It was emphasized that the Indian government is expected to take strict measures against these officials.