No:271/24, Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun səkkizinci iclasına dair mətbuat məlumatı
26 iyun 2024 22:35
24-26 iyun 2024-cü il tarixlərində Tehran şəhərində Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun (YSİQ) səkkizinci iclası keçirilib.
İclasa İran nümayəndə heyətinin rəhbəri A.Cahangiri sədrlik edib.
İclas zamanı tərəflər Xəzər dənizində düz çıxış xətlərinin çəkilməsi metodikasının müzakirəsini davam etdiriblər.
Nümayəndə heyətləri görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə İran İslam Respublikasına öz minnətdarlıqlarını bildiriblər.
YSİQ-in növbəti iclası Qazaxıstan Respublikasında, diplomatik kanallarla razılaşdırılacaq tarixlərdə keçiriləcək.

No:271/24, Press release on the eighth meeting of the High-Level Working Group on Caspian Sea issues
26 June 2024 22:35
On 24–26 June 2024, the eighth meeting of the High-Level Working Group on Caspian Sea issues was held in the city of Tehran.
The negotiations were attended by delegations of the Republic of Azerbaijan (head of delegation – S. Sharifov), the Islamic Republic of Iran (head of delegation – A. Jahangiri), the Republic of Kazakhstan (head of delegation – Z. Amanzholova), the Russian Federation (head of delegation – M. Petrakov), and Turkmenistan (head of delegation – M. Atajanov).
The meeting was chaired by A. Jahangiri, head of the Iranian delegation.
The meeting also included a review of cooperation in the Caspian Sea.
The delegations expressed their gratitude to the Islamic Republic of Iran for the high-level organization of the meeting.
The next meeting of the High-Level Working Group will be held in the Republic of Kazakhstan on dates to be agreed through diplomatic channels.