No:262/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
19 iyun 2024 17:12
19 iyun 2024-cü il tarixində nazir Ceyhun Bayramovun Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri Məhəmməd İshaq Dar ilə telefon danışığı baş tutub.
Nazirlər iki dost və qardaş ölkə arasında mövcud olan strateji əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək qiymətləndirərək, bir çox istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinin zəruri olduğunu vurğulayıblar.
Bununla yanaşı, iki ölkə liderləri arasında yüksək səviyyəli razılıqlar və tapşırıqlardan irəli gələrək, nazir Ceyhun Bayramovun ötən ayın sonu Pakistana həyata keçirilmiş rəsmi səfərinin nəticələri və əldə olunmuş razılıqların icrası məsələləri, o cümlədən gələcək planlar müzakirə edilib.

No:262/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar
19 June 2024 17:12
On 19 June 2024, a telephone conversation was held between Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Pakistan, Mohammad Ishaq Dar.
The ministers highly appreciated the existing strategic cooperation relations between the two friendly and brotherly countries and emphasized the necessity of further deepening cooperation in many directions.
At the same time, based on the high-level agreements and instructions between the leaders of the two countries, the results of the official visit of Minister Jeyhun Bayramov to Pakistan at the end of last month and issues related to the implementation of the agreements reached, including future plans, were discussed.
During the telephone conversation, an exchange of views was also held on other bilateral and regional issues of mutual interest.