No:257/20, AR XİN mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Moldovalı həmkarı ilə telefon danışığına dair məlumatı
21 sentyabr 2020-ci il tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Moldova Xarici İşlər və Avropaya İnteqrasiya naziri Oleq Tulea ilə telefon danışığı baş tutub.
Moldova tərəfinin təşəbbüsü əsasında keçirilən telefon danışığı zamanı nazir Oleq Tulea Ceyhun Bayramovu Xarici İşlər naziri təyinatı münasibətilə təbrik edib və həmkarına xoş arzularını çatdırıb.
Tərəflər ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinə daxil olan bir sıra məsələlər, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə münasibətlərin genişləndirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparıblar. İki ölkənin Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin tezliklə video-görüş formatında keçirilməsinə dair razılıq ifadə edilib. Azərbaycan və Moldova arasında iqtisadi-ticarət sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişafı və mövcud potensialdan tam istifadə olunmasının əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Oleq Tulea COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizədə Azərbaycan tərəfinin Moldovaya göstərdiyi dəstəyə görə təşəkkürünü ifadə edib. Tərəflər qlobal sağlamlıq böhranı ilə mübarizədə beynəlxalq həmrəyliyin və əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına Ermənistanın bölgədə gərginliyi artıran son təxribatçı fəaliyyəti, o cümlədən Ermənistan rəhbərliyinin təhrikçi bəyanat və əməlləri barədə ətraflı məlumat verib, bu kimi fəaliyyətin münaqişənin danışıqlar yolu ilə həllinə zərbə vurduğunu qeyd edib. Bu gün də iki dövlət sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin açdığı atəş nəticəsində Azərbaycanlı hərbi qulluqçunun şəhid olduğunu bildirən nazir, bu cinayətin bütün məsuliyyətinin Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşdüyünü vurğulayıb.
Nazirlər telefon danışığı zamanı, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

No:257/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the telephone conversation of the Minister Jeyhun Bayramov with his Moldovan counterpart
On September 21, 2020, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs and European Integration of the Republic of Moldova Oleg Tulea.
During a telephone conversation initiated by the Moldovan side, Minister Oleg Tulea congratulated Jeyhun Bayramov on his appointment as the Minister of Foreign Affairs and conveyed his best wishes.
The sides exchanged views on a number of issues on the bilateral cooperation agenda, including the expansion of relations in political, economic, trade and other areas. It was agreed that the Foreign Ministries of the two countries will soon hold political consultations in a video conference format. They stressed the importance of further development of economic and trade cooperation between Azerbaijan and Moldova and the full use of existing potential.
Minister Oleg Tulea thanked Azerbaijan for its support rendered to Moldova in the fight against the COVID-19 pandemic. The sides stressed the importance of international solidarity and cooperation in combating the global health crisis.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his counterpart about Armenia's recent provocative activities raising tensions in the region, including provocative statements and actions by the Armenian leadership, noting that such actions undermine the settlement of the conflict through negotiations. Stating that an Azerbaijani serviceman was killed today by the armed forces of Armenia on the border between the two countries, the Minister said that all the responsibility for this crime lies with the military-political leadership of Armenia.