No:255/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Berlin şəhərində keçirilən Ukrayna Bərpa Konfransında iştirak və çıxışına dair mətbuat məlumatı
11 iyun 2024 18:53
11 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Ukrayna Bərpa Konfransında iştirak və çıxış edib.
Çıxışda Ukrayna ətrafında vəziyyətlə əlaqədar Azərbaycan tərəfindən göstərilən humanitar yardımlar, rehabilitasiya proqramları və aparılan yenidənqurma işləri barədə ətraflı məlumat verilib, ölkəmizin bundan sonra da öz müvafiq dəstəyini əsirgəməyəcəyi vurğulanıb.
Azərbaycanın hər zaman Ukraynanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini diqqətə çatdıran nazir Ceyhun Bayramov, ölkəmizin Ukrayna ətrafında yaranmış vəziyyətin ilk günlərindən etibarən hərbi əməliyyatların ən qısa zamanda dayandırılmasını, habelə münaqişənin beynəlxalq hüquq normalarına əsaslanan diplomatik həll yolunun tapılmasını dəstəklədiyini qeyd edib.
Münaqişənin ciddi humanitar nəticələrinin dərin təəssüf doğurduğunu bildirən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın Ukraynaya humanitar dəstək göstərən ilk ölkələrdən biri olduğunu, bu günədək dərman, qida, elektrik generatorları və s. daxil olmaqla, ümumilikdə 40 milyon ABŞ dolları dəyərində yardım edildiyini diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, ölkəmiz tərəfindən Ukraynadakı münaqişədən əziyyət çəkən uşaqlar üçün tibbi və sosial-psixoloji reabilitasiya proqramının həyata keçirildiyi, bu günədək ümumilikdə 154 uşağın bu proqramda iştirak etdiyi bildirilib.
Azərbaycanın Ukraynada infrastrukturun bərpası istiqamətində layihələrə dəstək göstərdiyi, bu xüsusda İrpen şəhərindəki məktəb binasının yenidənqurma işlərinin artıq yekunlaşdığı diqqətə çatdırıb.
İşğaldan azad olunmuş ərazilərində mina təhdidi ilə mübarizə aparan bir ölkə kimi Azərbaycanın minalardan zərər çəkmiş ölkələrlə həmrəyliyin gücləndirilməsini ardıcıl olaraq dəstəklədiyi, Ukraynaya minatəmizləmə sahəsində yardım edildiyi bildirilib.

No:255/24, Press release on the participation and speech of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov at the Ukraine Recovery Conference held in Berlin
11 June 2024 18:53
On 11 June 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, participated and delivered a speech at the Ukraine Recovery Conference within the framework of his working visit to the Federal Republic of Germany.
During the speech, detailed information was provided on the humanitarian assistance, rehabilitation programs and reconstruction works carried out by Azerbaijan in connection with the situation around Ukraine, and it was emphasized that our country will continue to provide its relevant support.
Minister Jeyhun Bayramov, bringing to attention that Azerbaijan has always supported the sovereignty and territorial integrity of Ukraine, noted that our country has supported, from the first days of the situation around Ukraine, the cessation of military operations as soon as possible, as well as the finding of a diplomatic solution to the conflict based on the norms of international law.
Minister Jeyhun Bayramov, stating that the serious humanitarian consequences of the conflict are deeply regrettable, brought to attention that Azerbaijan is one of the first countries providing humanitarian assistance to Ukraine, and that to date assistance amounting to a total of 40 million US dollars, including medicines, food, electric generators and others, has been provided.
At the same time, it was stated that a medical and socio-psychological rehabilitation program for children affected by the conflict in Ukraine has been implemented by our country, and that a total of 154 children have participated in this program to date.
It was brought to attention that Azerbaijan supports projects for the restoration of infrastructure in Ukraine, and that in this regard the reconstruction works of a school building in the city of Irpin have already been completed.
It was stated that as a country combating the mine threat in its territories liberated from occupation, Azerbaijan consistently supports strengthening solidarity with countries affected by mines and has provided assistance to Ukraine in the field of demining.