No:255/23, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında Brüssel və Kişinyov görüşlərinə dair yerli mətbuatın sualına cavabı
11 may 2023 13:04
Sual: Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfindən verilmiş məlumata əsasən, cari ilin 14 may tarixində Aİ Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin vasitəçiliyi və iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin Brüsseldə, 1 iyun tarixində isə Avropa Siyasi İcmasının Kişinyov şəhərində keçiriləcək növbəti görüşündə Fransa Prezidenti Emmanuel Makron və Almaniya Kansleri Olaf Şoltsun iştirakı ilə görüşləri planlaşdırılır. Bu məlumata münasibətinizi öyrənmək istərdik.
Cavab: Məlum olduğu kimi, ötən il Brüsseldə Avropa İttifaqı (Aİ) Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin vasitəçiliyi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan arasında bir neçə görüş keçirilib. Dekabr ayında, məhz Ermənistan tərəfi Brüsseldə eyni formatlı görüşdə iştirakdan imtina edib, bununla da prosesə maneçilik törədilib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan tərəfi, ötən il baş tutmamış və Aİ Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin təşəbbüsü və iştirakı ilə may ayında yenidən bərpa olunması planlaşdırılan Brüssel görüşünə razılıq verib.
Eyni zamanda, Kişinyovda Avropa Siyasi İcmasının növbəti iclası çərçivəsində Fransa Prezidenti və Almaniya Kanslerinin iştirakı ilə Azərbaycan və Ermənistan liderləri arasında görüş keçirilməsi təklif olunub. Azərbaycan tərəfi öz növbəsində, Brüssel formatını əvəz etməmək və bu formatı dəyişdirməmək şərtilə Kişinyovda qeyri-formal görüşdə Azərbaycan tərəfinin iştirakının mümkün olduğunu bildirib. Bununla yanaşı, sözügedən görüşün təfərrüatları barədə müfəssəl məlumat verilmədiyi nəzərə alınaraq, Kişinyov görüşündə iştiraka dair yekun razılıq hələlik mövcud deyil.

No:255/23, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the question of local media on Brussels and Chisinau meetings between the leaders of Azerbaijan and Armenia
11 May 2023 13:04
Question: According to the information of the European Union (EU), on May 14 of this year, with the mediation and participation of Charles Michel, President of the European Council, meeting between the leaders of Azerbaijan and Armenia is scheduled in Brussels, and on June 1, at the next meeting of the European Political Community in Chisinau, meetings are planned with the participation of Emmanuel Macron, President of France and Olaf Scholz, Chancellor of Germany. We would like to know your opinion on this news.
Response: As it is known, several meetings were held in Brussels last year between Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan and Nikol Pashinyan, Prime Minister of Armenia with the mediation of Charles Michel, President of the European Council. In December, it was Armenia which refused to participate in a meeting of the same format in Brussels, thereby hindering the process.
It should be noted that Azerbaijan agreed to the Brussels meeting, which did not take place last year and is scheduled to be held in May on the initiative and with the participation of Charles Michel, President of the European Council.
At the same time, within the next meeting of the European Political Community in Chisinau, it was proposed to hold a meeting between the leaders of Azerbaijan and Armenia with the participation of the President of France and the Chancellor of Germany. Azerbaijan expressed that it is possible to participate in the informal meeting in Chisinau, as long as it will not replace and change the Brussels format. At the same time, given the lack of comprehensive information about the details of the meeting, there is no final consent on participation in the Chisinau meeting yet.