No:252/25, Azərbaycanın UNESCO-nun Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi üzrə Hökumətlərarası Komitəsinə üzv seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
20 iyun 2025 16:12
Azərbaycan Respublikası UNESCO-nun Mədəni Özünüifadə Müxtəlifliyinin Qorunması və Təşviqi üzrə Hökumətlərarası Komitəsinə 2025-2029-cu illər üzrə üzv seçilib.
Seçkilər 2025-ci il 20 iyun tarixində UNESCO-nun mənzil-qərargahında, “Mədəni özünüifadə müxtəlifliyinin qorunması və təşviqinə” dair 2005-ci il Konvensiyasının 10-cu Tərəflər Konfransı çərçivəsində baş tutub.
2005-ci il Konvensiyasının həyata keçirilməsinə nəzarət edən əsas icra orqanı kimi Hökumətlərarası Komitənin 24 üzvü vardır və üzvlərin səlahiyyət müddəti 4 ildir. Azərbaycan daha öncə 2019-2023-cü illər arasında Hökumətlərarası Komitədə təmsil olunub.
İllik əsasda toplanan Hökumətlərarası Komitənin əsas funksiyaları sırasına Konvensiyanın məqsədlərinin təşviqi, onun həyata keçirilməsinin monitorinqi, tərəflərin dövri hesabatlarının təhlili və Konfransa təqdim olunması, əməliyyat təlimatlarının hazırlanması, ölkələr tərəfindən qaldırılan məsələlərlə bağlı müvafiq tövsiyələrin verilməsi, eləcə də Konvensiyanın prinsiplərinin digər beynəlxalq forumlarda təşviqi məqsədilə məsləhətləşmə mexanizmlərinin qurulması daxildir.
Azərbaycanın sözügedən Komitəyə növbəti dəfə üzv seçilməsi ölkəmizin mədəni müxtəlifliyin qorunması, mədəni ifadə azadlığının təşviqi və bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində ardıcıl və məqsədyönlü siyasətinin, həmçinin bu sahəyə verdiyi yüksək önəmin bariz göstəricisidir.

No:252/25, Press release on the election of Azerbaijan to the Intergovernmental Committee of UNESCO for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions
20 June 2025 16:12
The Republic of Azerbaijan has been elected as a member of the Intergovernmental Committee of UNESCO for the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions for the period 2025–2029.
The elections took place on 20 June 2025 at UNESCO Headquarters within the framework of the 10th Conference of the Parties to the 2005 Convention on the Protection and Promotion of the Diversity of Cultural Expressions.
As the main executive body overseeing the implementation of the 2005 Convention, the Intergovernmental Committee consists of 24 members, and the term of office of members is four years. Azerbaijan was previously represented in the Intergovernmental Committee during 2019–2023.
The main functions of the Intergovernmental Committee, which meets annually, include promoting the objectives of the Convention, monitoring its implementation, reviewing and submitting periodic reports of the sides to the Conference, developing operational guidelines, providing relevant recommendations on issues raised by countries, as well as establishing consultation mechanisms to promote the principles of the Convention in other international forums.
The re-election of Azerbaijan to the Committee once again is a clear demonstration of our country’s consistent and purposeful policy in the protection of cultural diversity, the promotion of freedom of cultural expression, and the strengthening of international cooperation in this field, as well as the high importance it attaches to this area.