No:250/24, Azərbaycan Respublikasının BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) 2025-2027-ci illər üzrə üzvlüyünə seçilməsi barədə mətbuat məlumatı
08 iyun 2024 11:57
Azərbaycan Respublikası 148 ölkənin səs çoxluğu ilə BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının (ECOSOC) 2025-2027-ci illər üzrə üzvlüyünə seçilib.
ECOSOC üzvlüyünə seçkilər BMT Təhlükəsizlik Şurasından sonra ən rəqabətli seçkilər hesab olunur. Azərbaycan Respublikası indiyədək iki dəfə - 2003-2005 və 2017-2019-cu illərdə ECOSOC-un üzvü olub.
54 üzvü olan ECOSOC BMT-nin əsas orqanlarından biri olub, BMT-nin 14 ixtisaslaşmış təşkilatının, onların funksional komissiyalarının və 5 regional komissiyanın iqtisadi və sosial sahələrdə işini əlaqələndirir.
Azərbaycana bu seçkilərdə dəstək verən hər bir ölkəyə təşəkkür edirik.
Azərbaycan Respublikası Şuraya üzvlüyü zamanı hər zaman olduğu kimi, BMT Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə uyğun olaraq, beynəlxalq sülh və inkişafa öz töhfəsini verəcəkdir.

No:250/24, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the UN Economic and Social Council (ECOSOC) for 2025-2027
The Republic of Azerbaijan was elected to the UN Economic and Social Council (ECOSOC) for 2025-2027 with a majority of votes from 148 countries.
After the UN Security Council elections, elections for ECOSOC membership are considered to be the most competitive. The Republic of Azerbaijan has been a member of ECOSOC twice so far - in 2003-2005 and 2017-2019.
With 54 members, ECOSOC is one of the main UN bodies, coordinating the work of 14 UN specialized agencies, their functional commissions and 5 regional commissions in the economic and social spheres.
The election of Azerbaijan as a member of such a highly esteemed organization as the United Nations Economic and Social Council with such a large number of votes demonstrates our country's international standing and the international community's high regard for its socioeconomic achievements over the last decade.
We thank every country that supported Azerbaijan during these elections.
During its Council membership, the Republic of Azerbaijan, as always, will contribute to international peace and development in line with the goals and principles of the UN Charter.