No:248/25, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
18 iyun 2025 16:28
18 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti, eləcə də Azərbaycanla Rusiya arasında ikitərəfli və regional əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Rusiya xarici işlər naziri incəsənət xadimləri daxil olmaqla, Rusiya vətəndaşlarının İrandan təxliyəsi istiqamətində ölkəmiz tərəfindən göstərilən dəstəyə görə ölkə rəhbərliyinə və bütün aidiyyəti qurumlara təşəkkür edib.
Tərəflər İsrail-İran qarşıdurması nəticəsində bölgədə yaranmış təhlükəsizlik vəziyyətindən ciddi şəkildə narahat olduqlarını bildirib, münaqişənin diplomatik yollarla həllinin vacib olduğunu vurğulayıblar.

No:248/25, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov
18 June 2025 16:28
On 18 June 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov.
During the telephone conversation, the existing security situation resulting from the Israel-Iran confrontation, as well as issues of bilateral and regional cooperation between Azerbaijan and Russia were discussed.
The Minister of Foreign Affairs of Russia expressed gratitude to the country’s leadership and all relevant institutions for the support provided by our country in the evacuation of Russian citizens, including cultural figures, from Iran.
The sides expressed serious concern over the security situation in the region resulting from the Israel-Iran confrontation and emphasized the importance of resolving the conflict through diplomatic means.