No:246/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb
28 sentyabr 2018-ci il tarixində xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Baş Katibi Antonio Quterreş ilə görüşüb.
Baş Katib Bakıya səfərlərini və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, onun salam və xoş arzularının Azərbaycan Prezidentinə çatdırılmasını xahiş etdi. A.Quterreş Azərbaycanın dövlət başçısının rəhbərliyi altında bütün istiqamətlərdə ölkəmizdə həyata keçirilən səmərəli fəaliyyəti yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edərək, Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin milli səviyyədə icrası və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqinə verilən dəstək və töhfəni xüsusi olaraq vurğuladı.
Nazir Elmar Məmmədyarov səmimi qəbula görə Baş Katibə minnətdarlıq bildirərək, onu 2019-cu iin 14-15 iyun tarixlərində Bakıda keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının növbəti Sammitində iştirak etməyə dəvət etdi.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir, BMT Baş Katibinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqların son vəziyyəti və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə iki gün əvvəl Ermənistan xarici işlər naziri ilə keçirdiyi görüş barədə məlumat verdi.
Nazir qeyd olunan görüşün nəticələrinə əsasən Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən yayılmış bəyanatda da qeyd olunduğu kimi substantiv danışıqların intensivləşdirilməsinin zəruri olduğunu vurğuladı.
A.Quterreş münaqişənin həlli istiqamətində ATƏT-in Minsk Qrupu tərəfindən aparılan fəaliyyətə dəstək verdiyini qeyd etdi və BMT qurumlarının və şəxsən özünün sülh prosesinin inkişafına töhfə verməyə hazır olduğunu bildirdi.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran və BMT-nin gündəliyində duran digər məsələlər barəsində geniş fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 29 September 2018 22:35
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov met the United Nations Secretary General Antonio Guterres on 28 September 2018.
Recalling with appreciation his visits to Baku and meetings with the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev, the Secretary General asked to convey his greetings and best wishes to the President of Azerbaijan. A.Guterres highly valuing the effective actions carried out in all directions under the leadership of the Head of State of Azerbaijan, especially emphasized implementation of the Sustainable Development Goals at the national level and promotion of intercultural dialogue.
Minister Mammadyarov thanking the Secretary General for sincere reception, invited him to attend the Non-Aligned Movement Summit meeting to be held in Baku on 14-15 June, 2019.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan conflict, the Minister briefed the Secretary General on the latest status of the negotiations over the conflict settlement and the recent meeting held with Armenian foreign minister with the mediation of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The Minister stressed the necessity of intensification of substantive negotiations as it was mentioned in the statement of the Minsk Group co-chairs.
A.Guterres said that he supports the activities of the OSCE Minsk Group on the conflict settlement and underlined the readiness of the UN agencies and personally himself to contribute to the development of peace process.
The sides had broad exchange of views on the issues of mutual interest and other issues of UN agenda.