No:243/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
04 iyun 2024 18:37
4 iyun 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan ilə telefon danışığı aparılıb.
Telefon danışığı zamanı ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində görülən işlər, həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli çərçivədə əməkdaşlıq perspektivləri, habelə regional və beynəlxalq məsələlər müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, bölgəmizdə post-münaqişə dövründə köçkünlərimizin öz doğma torpaqlarına geri qayıtması və yenidənqurma işlərində əsas təhdidlərdən biri olan ərazilərin minalanması problemi ilə mübarizə istiqamətində BƏƏ tərəfindən ANAMA-ya bu yaxınlarda 5 milyon ABŞ dollarında yardım göstərilməsininin vacibliyi vurğulanıb və buna görə qarşı tərəfə təşəkkür edilib. Göstərilən yardımın həmrəylik göstəricisi olduğu vurğulanıb.
Bakı Enerji Həftəsi çərçivəsində 4 iyun tarixində Neftçala və Biləsuvar elektrik stansiyasının və Abşeron-Qaradağ Külək Elektrik Stansiyasının təməlinin qoyulmasının, eləcə də SOCAR və BƏƏ-nin Masdar şirkəti arasında imzalanan üç bərpa olunan enerji layihələri üzrə Səhmdarlar Sazişinin iki ölkə arasında sərmayə sahəsində əməkdaşlığının genişlənməsinə müsbət töhfə verdiyi qeyd edilib.
Bununla yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) Azərbaycanın prezidentliyi və ev sahibliyinə hazırlıq prosesi çərçivəsində BƏƏ-nin COP28 prezidentliyi ilə əməkdaşlıq məsələləri, ölkələrimiz arasında yaşıl enerjiyə keçid istiqamətində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tərəflər qarşıdan gələn Qurban bayramı münasibətilə təbriklərini çatdırıb, ən səmimi arzu və diləklərini bildiriblər.

No:243/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates, Abdullah bin Zayed Al Nahyan
04 June 2024 18:37
On 4 June 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates (UAE), Abdullah bin Zayed Al Nahyan.
During the telephone conversation, the work carried out within the framework of the strategic partnership between our countries, cooperation prospects in both bilateral and multilateral frameworks, as well as regional and international issues were discussed.
At the same time, the importance of the recent assistance in the amount of 5 million US dollars provided by the UAE to ANAMA in the direction of combating the problem of mine contamination of territories, which is one of the main threats to the return of our internally displaced persons to their native lands and to reconstruction works in our region in the post-conflict period, was emphasized, and gratitude was expressed to the other side for this. It was noted that the assistance provided is an expression of solidarity.
It was noted that within the framework of Baku Energy Week, the laying of the foundation of the Neftchala and Bilasuvar power plants and the Absheron–Garadagh Wind Power Plant on 4 June, as well as the Shareholders Agreement signed between SOCAR and the UAE’s Masdar company on three renewable energy projects, made a positive contribution to the expansion of investment cooperation between the two countries.
At the same time, within the framework of Azerbaijan’s presidency and hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), an exchange of views was held on cooperation with the UAE’s COP28 presidency, as well as on the current state and prospects of cooperation between our countries in the direction of transition to green energy.
During the telephone conversation, directions of cooperation within other international platforms were also discussed.
The sides conveyed their congratulations on the occasion of the upcoming Eid al-Adha and expressed their most sincere wishes.