No:238/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) Baş katibi Sultan Raev ilə görüşünə dair məlumatı
18 may 2022 19:30
18 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatının (TÜRKSOY) Baş katibi Sultan Raev ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Sultan Raevi TÜRKSOY-un Baş katibi seçilməsi münasibətilə təbrik edib. O, Azərbaycanın Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı ilə əməkdaşlığa verdiyi yüksək önəmi vurğulayıb. Nazir, Şuşada keçiriləcək konfransda iştirakı çərçivəsində Baş katibin azad edilmiş ərazilərdəki vəziyyət, o cümlədən burada aparılan geniş miqyaslı quruculuq işləri ilə yaxından tanış olmaq imkanının olacağını bildirib.
Baş katib Sultan Raev namizədliyinə verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə minnətdarlığını ifadə edib. Təşkilatın rəhbəri qismində fəaliyyətin yüksək məsuliyyət tələb etdiyini söyləyən Baş katib, Türk dünyasının mədəniyyətinə xidmət edəcəyini vurğulayıb. TÜRKSOY Daimi Şurasının Bursa şəhərində keçirilən iclasında Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edildiyini xatırladan Sultan Raev, bu xüsusda qarşıdan gələn il ərzində zəngin proqramların təşkil ediləcəyini söyləyib.
Görüşdə tərəflər, həmçinin gələn il TÜRKSOY-un 30 illiyinin qeyd edilməsi, Azərbaycanın təşkilatla fəal əməkdaşlığı, türk xalqlarının ortaq mədəniyyətinin təşviqi istiqamətində işlərin görülməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran mövzular üzrə fikir mübadiləsi aparıblar.

Press release 18 May 2022
No:238/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) Sultan Raev
On May 18, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Secretary General of the International Organization of Turkic Culture (TURKSOY) Sultan Raev.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Sultan Raev on his election as TURKSOY Secretary General. He stressed the importance that Azerbaijan attaches to cooperation with the International Organization of Turkic Culture. The Minister said that during his participation in the conference in Shusha, the Secretary General will have the opportunity to get acquainted with the situation in the liberated areas, as well as the large-scale reconstruction work carried out there.
Secretary General Sultan Raev thanked the Azerbaijani side for supporting his candidacy. Stating that his activity as the head of the Organization requires high responsibility, the Secretary General emphasized that he would serve the culture of the Turkic world. Reminding that Shusha was declared the cultural capital of the Turkic world for 2023 at the meeting of the TURKSOY Permanent Council in Bursa, Sultan Raev said that rich programs will be organized in this regard in the coming year.
At the meeting, the sides also exchanged views on the celebration of the 30th anniversary of TURKSOY next year, Azerbaijan's active cooperation with the Organization, steps undertaken to promote the common culture of the Turkic peoples and other topics of mutual interest.