No:237/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki ilə görüşünə dair məlumatı
18 may 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Baş direktoru Salim bin Məhəmməd əl-Maliki ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanla ISESCO arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu qeyd edib. Baş direktorun ötən il ölkəmizə səfəri çərçivəsində keçirilmiş görüşə istinad edən nazir, İSESCO-nun ölkəmizin azad edilmiş ərazilərinə səfər edən ilk beynəlxalq təşkilatlar sırasında olduğunu məmnunluqla vurğulayıb. Nazir, Azərbaycan hökuməti tərəfindən ölkə ərazisindəki tarixi, mədəni, dini abidələrin qorunmasına hər zaman yüksək diqqətin ayrıldığını qeyd edib, həmsöhbətinin diqqətini xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan xalqının tarixi-mədəni irsinin məqsədli dağıdılması faktına yönəldib. O, hazırda azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən geniş miqyaslı bərpa və quruculuq işlərindən, o cümlədən tarixi, dini və mədəni abidələrin ilkin inventarlaşdırılması və mühafizəsi tədbirlərindən danışıb. Ceyhun Bayramov, həmçinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Azərbaycanın beynəlxalq hüquqa əsaslanan ədalətli mövqeyini hər zaman dəstəklədiyini minnətdarlıqla ifadə edib.
Baş direktor Salim bin Məhəmməd əl-Malik Azərbaycanın İSESCO-nun fəaliyyətini hər zaman dəstəklədiyini vurğulayıb və ölkənin təşkilatın işinə verdiyi töhfəni təqdir edib. Hazırkı səfəri çərçivəsində Şuşa şəhərində keçiriləcək konfransda iştirak edəcəyini qeyd edən Baş direktor, həmçinin yaxın günlərdə İSESCO-nun xüsusi missiyasının Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərinə səfər edəcəyini söyləyib. İSESCO Baş direktoru cari səfəri çərçivəsində Azərbaycanda təşkilatın regional ofisinin açılışı ilə bağlı müvafiq sənədin imzalanacağını məmnunluqla qeyd edib.
Görüşdə tərəflər, İSESCO-Azərbaycan əməkdaşlığının perspektivləri, o cümlədən gənclərin iştirakı ilə sülh gündəliyini təşviq edən müxtəlif proqramların həyata keçirilməsi, təhsil sahəsində əməkdaşlıq, habelə tarixi-mədəni abidələrin qeydiyyatının həyata keçirilməsi və digər məsələlər ətrafın fikir mübadiləsi aparıblar.

No:237/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Director General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) Salim bin Mohammed Al-Malik
On May 18, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Salim bin Mohammed Al-Malik, Director General of the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO).
Minister Jeyhun Bayramov noted the high level of cooperation between Azerbaijan and ICESCO. Referring to the meeting held during the Director General's visit to Azerbaijan last year, the Minister emphasized with satisfaction that ICESCO was among the first international organizations to visit the liberated territories of our country. The Minister noted that the Azerbaijani government has always paid great attention to the protection of historical, cultural and religious monuments in the country, drawing special attention to the fact that the historical and cultural heritage of the Azerbaijani people was purposefully destroyed in the former occupied territories. He spoke about the large-scale restoration and reconstruction work currently underway in the liberated areas, including measures for the initial inventory and protection of historical, religious and cultural monuments. Jeyhun Bayramov also thanked the Organization of Islamic Cooperation for always supporting Azerbaijan's just position, which is based on international law.
Director General Salim bin Mohammed Al-Malik stressed that Azerbaijan has always supported the activities of ICESCO and praised the country's contribution to the work of the Organization. Noting that he will attend a conference in Shusha within the framework of his current visit, the Director General said that an ICESCO special mission will visit the liberated territories of Azerbaijan in the coming days. The ICESCO Director General stressed with satisfaction that a relevant document on the opening of the Organization's regional office in Azerbaijan will be signed during his current visit.
At the meeting, the sides exchanged views on the prospects of ICESCO-Azerbaijan cooperation, including the implementation of various programs promoting the peace agenda with the participation of young people, cooperation in education, as well as the registration of historical and cultural monuments and other issues.