No:237/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramov ilə Qazaxıstan səfiri arasında keçirilmiş görüşə dair məlumatı
05 sentyabr 2020 05:31
Bu ilin 4 sentyabr tarixində Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Serjan Abdıkarimovu qəbul edib.
Nazir Ceyhun Bayramov iki ölkə arasında ümumi tarixi, mədəni, dini bağlara əsaslanan və yüksək səviyyədə inkişaf edən münasibətlərdən məmnunluqla bəhs edib. Müstəqilliyin ilk illərindən etibarən təməli Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyev və Qazaxıstanın ilk Prezidenti-Elbası Nursultan Nazarbayev tərəfindən qoyulan dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin hazırda hər iki dövlətin başçısı tərəfindən uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub.
Tərəflər iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, humanitar, mədəniyyət, elm, təhsil və digər sahələrdə inkişaf etməkdə olan münasibətlər və mövcud əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
İkitərəfli müstəvidə uğurla inkişaf etməkdə olan əməkdaşlıq münasibətləri ilə yanaşı, çoxtərəfli platformalarda, o cümlədən Türk Şurası, TRACECA və digər təşkilatlar çərçivəsində davam edən əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstək məsələləri müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə təhlükəsizliyə əsas təhdid olan Ermənistanın təcavüzkar siyasəti, o cümlədən Ermənistan tərəfindən Azərbaycan-Ermənistan sərhədində törədilən son hərbi təxribat və bölgədəki gərgin vəziyyət ilə bağlı həmsöhbətini məlumatlandırıb. Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə davamlı sülh, təhlükəsizlik və rifahın təmin olunmasında yeganə yolun məhz BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri və digər təşkilatların məlum qərar və sənədlərinin də tələb etdiyi kimi işğalçı Ermənistanın silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsindən və yeddi ətraf rayonundan çıxarılmasının olduğunu qarşı tərəfin diqqətinə çatdırıb.
Səfir səmimi qəbula görə təşəkkürünü ifadə edərək Qazaxıstan Respublikasının Xarici İşlər nazirinin Ceyhun Bayramovun təyinatı münasibətilə təbrik etdiyini və Nazirə fəaliyyətində uğurlar arzuladığını qeyd edib.
İkitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra məsələlərin həyata keçirilməsi üzrə mövcud əməkdaşlığın bundan sonra da yüksək səviyyədə davam etdiriləcəyindən əminlik ifadə edib.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə gəldikdə isə, Səfir Serjan Abdıkarimov Qazaxıtanın münaqişənin sülh yolu ilə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə uyğun olaraq və ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində həllini dəstəklədiyini vurğulayıb.

No:237/20, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Ambassador of Kazakhstan.
05 September 2020 05:31
On September 4, Foreign Minister Jeyhun Bayramov received Serzhan Abdykarimov, the Ambassador of the Republic of Kazakhstan to the Republic of Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov spoke with satisfaction about the high-level relations developing between the two countries based on common historical, cultural, and religious ties. It was noted that the friendly and cooperative relations established by the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and the first President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev since the first years of independence are now being successfully continued by the current heads of states.
The sides exchanged views on the currently developing relations between the two countries in the political, economic, trade, humanitarian, cultural, scientific, educational, and other fields, as well as the opportunities for further expansion of existing ties.
In addition to successfully developing cooperation relations at the bilateral level, the sides discussed issues of ongoing cooperation and mutual support on multilateral platforms, including the Turkish Council, TRACECA, and other organizations.
Minister Jeyhun Bayramov briefed his interlocutor on Armenia's aggressive policy, which is a major threat to security in the region, including the recent military provocation by Armenia on the Azerbaijan-Armenia border and the tense situation in the region. Minister J.Bayramov noted that the only way for ensuring lasting peace, security, and prosperity in the region is the withdrawal of armed forces of the aggressor state Armenia from the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan as well as seven adjacent regions, as required by the UN Security Council resolutions and relevant decisions and documents of other organizations.
Ambassador expressed gratitude for the warm reception and delivered the congratulations of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan to the Minister Jeyhun Bayramov on his appointment and his best wishes in his activities.
He expressed confidence that the existing cooperation for the implementation of a number of issues on the bilateral cooperation agenda will continue at a high level.
As for the Armenia-Azerbaijan conflict, Ambassador Serzhan Abdykarimov stressed that Kazakhstan supports the peaceful settlement of the conflict in accordance with UN Security Council resolutions and within the framework of the OSCE Minsk Group.