No:226/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Əli Bağeri Kani ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
21 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və İran İslam Respublikasının xarici işlər naziri vəzifəsini icra edə Əli Bağeri Kani arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov dəhşətli helikopter qəzası nəticəsində İran İslam Respublikasının Prezidentinin, xarici işlər nazirinin və digər rəsmilərin həlak olmasına görə dərindən kədərləndiyimizi qeyd edib, mərhumların ailələrinə, dost və qardaş İran xalqına başsağlığı diləklərini çatdırıb.
Nazir mərhum xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahiyan ilə səmimi və peşəkar təmaslar qurulduğunu, baş vermiş görüşlərin iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafına və fikir ayrılıqları olan məsələlərin həllinə kömək etdiyini vurğulayıb.
Telefon danışığı zamanı, iki ölkə liderləri arasında sərhəddə baş vermiş görüşün tarixi əhəmiyyət daşıdığı, strateji layihələrin işə salınmasının, nəqliyyat, iqtisadiyyat, energetika sahəsində planların reallaşması üçün birgə səylərin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Azərbaycanın İrandakı Səfirliyinin işinin bərpa olunması üçün tədbirlər görüldüyü diqqətə çatdırılıb.
Tərəflər Azərbaycan və İran Prezidentləri arasında baş tutmuş görüş zamanı əldə edilmiş razılıqların icrasının hər iki ölkənin əlaqələrinin daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyini bildiriblər.
İranının xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Əli Bağeri Kani Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Prezident Seyid İbrahim Rəisinin, xarici işlər naziri Hüseyn Əmir Abdullahiyanın və digər müşayiət edən şəxslərin helikopter qəzasında faciəli surətdə həlak olmaları ilə əlaqədar başsağlığı üçün səfirliyə gəlməsinin, başsağlığı məktubu göndərməsinin, xarici işlər naziri və digər rəsmi şəxslər tərəfindən başsağlığı məktublarının göndərilməsinin yüksək hörmət əlaməti olduğunu bildirib, və buna görə dərin minnətdarlığını çatdırıb.

No:226/24, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Acting Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Ali Bagheri Kani
21 May 2024 16:17
On 21 May 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Acting Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, Ali Bagheri Kani.
Minister Jeyhun Bayramov noted that we are deeply saddened by the tragic death of the President of the Islamic Republic of Iran, the Minister of Foreign Affairs and other officials as a result of the helicopter crash, and conveyed his condolences to the families of the deceased, as well as to the friendly and brotherly people of Iran.
The Minister emphasized that sincere and professional contacts had been established with the late Minister of Foreign Affairs, Hossein Amir-Abdollahian, and that the meetings held contributed to the development of relations between the two countries and to the resolution of issues where differences of opinion exist.
During the telephone conversation, it was noted that the meeting that took place between the leaders of the two countries at the border is of historical significance, and that it is important to continue joint efforts for the implementation of strategic projects and plans in the fields of transport, economy and energy. It was stated that measures are being taken to resume the activities of the Embassy of Azerbaijan in Iran.
The sides stated that the implementation of the agreements reached during the meeting convened between the Presidents of Azerbaijan and Iran serves to further deepen relations between the two countries.
The Acting Minister of Foreign Affairs of Iran, Ali Bagheri Kani, stated that the visit of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the embassy to offer condolences on the tragic death of President Seyed Ebrahim Raisi, Minister of Foreign Affairs Hossein Amir-Abdollahian and other accompanying persons in the helicopter crash, the sending of a letter of condolence, as well as the condolence messages sent by the Minister of Foreign Affairs and other officials, are a sign of high respect, and expressed his deep gratitude for this.