No:224/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan XİN-in Şuşa Bəyannaməsi ilə bağlı açıqlamasına dair şərhi
Azərbaycan və Türkiyə Prezidentləri tərəfindən imzalanmış Şuşa Bəyannaməsini şərh edərək bu sənədin erməni xalqına qarşı yönəldiyini iddia edən Ermənistan XİN-i hələ də Ermənistanın onilliklər ərzində davam edən təcavüzkar siyasətinin, qonşu dövlətin ərazilərinə olan iddialarının, xalqın rifahına deyil, bir qrup insanın maraqlarına xidmət edən siyasət yürütməsinin və nəhayət, sərgilədiyi revanşist mövqeyinin məhz erməni xalqına qarşı olduğunu dərk etmir. Ermənistanın bu barışmaz mövqeyi bölgədə sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasına başlıca maneədir.
Beynəlxalq hüququn fundamental normalarını, o cümlədən dövlətlərin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərin toxunulmazlığını onilliklə ərzində kobud şəkildə pozan, bir milyonadək azərbaycanlının insan hüquqlarını heçə sayan Ermənistan XİN-inin indi beynəlxalq hüquq normalarından danışması riyakarlığın son həddidir. Beynəlxalq hüquqa istinad edən Ermənistan, ilk növbədə ona hörmət etməyi öyrənməlidir.
Azərbaycan və Türkiyə liderləri tərəfindən təklif edilən regional əməkdaşlıq platformasını rədd edən Ermənistanın XİN-in, bunu “erməni xalqına qarşı təhlükə” və “bölgə üçün təhdid” bəhanələri altında təqdim etməsi isə Ermənistanın sülh, əməkdaşlıq, inkişaf meyllərindən nə qədər uzaq olduğunu açıq şəkildə nümayiş etdirir.
Azərbaycanın ərazilərinin işğaldan azad edilməsi ilə bölgədə yeni vəziyyət formalaşıb və regional əməkdaşlığın həyata keçirilməsi üçün unikal imkanlar yaranıb. Bu vəziyyəti dərk edərək, əməkdaşlıqdan faydalanmaq və ya bunun əksi artıq Ermənistanın verəcəyi qərardır. Azərbaycan və Türkiyə isə Şuşa Bəyannaməsində də ehtiva olunduğu kimi, “beynəlxalq hüququn prinsip və normalarına, o cümlədən də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinə uyğun olaraq qlobal və regional sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmin edilməsində birgə səylərini davam etdirəcəklər”.

No:224/21, Commentary by the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the statement of the Armenian Foreign Ministry regarding the Shusha Declaration
Commenting on the Shusha Declaration signed by the Presidents of Azerbaijan and Türkiye and claiming that the document is directed against the Armenian people, the Armenian Foreign Ministry does not yet realize that it was indeed Armenia's decades-long aggressive policy, its claims to the territory of the neighboring state, its policy of serving the interests of a group of persons rather than the welfare of its population, and finally, its revanchist position that have been directed against the Armenian people. This uncompromising position of Armenia is a major impediment to peace and security in the region.
It is quintessentially hypocritical for the Armenian Foreign Ministry to speak of international law since Armenia has grossly violated the fundamental norms of international law for decades, including the sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, as well as the human rights of up to one million Azerbaijanis. Armenia, referring to international law, must first learn to respect it.
By rejecting the regional cooperation platform proposed by the leaders of Azerbaijan and Türkiye and presenting it as "threat to the Armenian people" and "threat to the region", the Armenian Foreign Ministry clearly demonstrates how far Armenia is from peace, cooperation and development.
With the liberation of Azerbaijani territories, a new situation in the region and unique opportunities for regional cooperation have emerged. Realizing this situation, it would be the Armenia's decision either to take advantage of cooperation or vice versa. As stated in the Shusha Declaration, Azerbaijan and Türkiye will continue their joint efforts to ensure global and regional peace, stability and security in accordance with the principles and norms of international law, including the Charter of the United Nations.