No:218/25, Azərbaycan Respublikasının BMT-nin Məskunlaşma Proqramının İcraiyyə Şurasına üzv seçilməsinə dair mətbuat məlumatı
30 may 2025 14:00
BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) Assambleyasının 30 may tarixində Keniyanın paytaxtı Nayrobi şəhərində keçirilmiş növbəti sessiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikası ilk dəfə olaraq UN-Habitat İcraiyyə Şurasına üzv seçilib.
UN-Habitat İcraiyyə Şurası Proqramın sessiyalararası fəaliyyət göstərən əsas qərarverici orqanıdır. Şurada 36 ölkə təmsil olunur. Qeyd edilən nüfuzlu BMT strukturuna üzvlüyümüz 2025-2029-cu illəri əhatə edəcəkdir.
Dayanıqlı şəhərsalma və insan məskənləri sahəsində ixtisaslaşmış UN-Habitat və Azərbaycan arasında əməkdaşlıq son illərdə dinamik inkişaf edir. Bunun bariz nümunəsi 2023-cü ildə UN-Habitatın Ümumdünya Məskunlaşma Gününün (WHD23) Azərbaycanda keçirilməsi olub. Bununla yanaşı, Azərbaycan 17-22 may 2026-cı il tarixlərində qlobal əhəmiyyətli BMT-nin Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyasına (WUF13) ev sahibliyi edəcəkdir.

No:218/25, Press release on the election of the Republic of Azerbaijan to the Executive Board of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat)
30 May 2025 14:00
Within the framework of the regular session of the Assembly of the United Nations Human Settlements Programme (UN-Habitat) held on 30 May in Nairobi, the capital of Kenya, the Republic of Azerbaijan was elected for the first time as a member of the UN-Habitat Executive Board.
The UN-Habitat Executive Board is the main decision-making body of the Programme operating between sessions. The Board consists of 36 countries. Our membership in this prestigious UN structure will cover the period of 2025–2029.
Cooperation between UN-Habitat, which specializes in sustainable urban development and human settlements, and Azerbaijan has been developing dynamically in recent years. A clear example of this was the holding of the World Habitat Day (WHD23) of UN-Habitat in Azerbaijan in 2023. In addition, Azerbaijan will host the 13th session of the World Urban Forum (WUF13), a global UN event, on 17–22 May 2026.