No:213/24, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Qazaxıstan Respublikasına işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
10 may 2024 09:01
10 may 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qazaxıstan Respublikasına işgüzar səfərə yola düşüb.
Səfər çərçivəsində Almatı şəhərində Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirlərinin iki ölkə arasında “Sülhün və dövlətlərarası münasibətlərin təsis edilməsi haqqında ikitərəfli Saziş” layihəsi üzrə danışıqlarının növbəti raundunun, habelə Qazaxıstan baş nazirinin müavini, xarici işlər naziri ilə görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

No:213/24, Press release on the working visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, to the Republic of Kazakhstan
10 May 2024 09:01
On 10 May 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, departed on a working visit to the Republic of Kazakhstan.
Within the framework of the visit, the next round of negotiations between the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia on the draft “Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations” between the two countries, as well as meetings with the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of Kazakhstan, are envisaged to be held in the city of Almaty.